Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Dijital Pazarlama

2022 güncel dijital pazarlama trendleri

2022 güncel dijital pazarlama trendleri

Teknoloji günümüzde hayatımızın vazgeçilmezlerinden biri haline gelmiştir. Dünyayı küçük bir köy konumuna taşıyan ve insanların birbirleriyle çok kolay bir şekilde iletişime geçebildiği ortamların bulunuyor olması, küresel bir ortamın da ortaya çıkmasını sağlamıştır. Genel anlamda bakıldığında her dönemde farlı trendlerin ortaya çıktığı bilinmekte ve bu trendler sık sık güncellenmektedir. Bir dönem oldukça popüler olan bir şeyin, yeni çıkan bir trend ile güncelliğini kaybettiği bilinmektedir. Özellikle bu konuda trendleri takip etmek hem yaşanan gelişmeleri yakından takip etmenize hem de konuyla ilgili olarak güncel kalmanıza yardımcı olacaktır. Bu sayede rekabet halinde olduğunuz kişilerle daha kolay bir şekilde mücadele etmiş olursunuz. Özellikle pazarlama noktasında gelişen trendlere yabancı kalınması, oldukça farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olacağından dolayı bu konuda oldukça dikkatli olunmalıdır. 

 1- Sohbet robotları 

Dijital pazarlama yapan birçok İnternet sitesinin, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek adına müşteri hizmetleri kapsamında destek vermesi gerekmektedir. Özellikle siteye giren potansiyel müşterilerin çok iyi bir şekilde karşılanması ve sormak istedikleri sorulara hızlı bir şekilde cevap almaları gerekmektedir. Bundan dolayı çok sayıda müşteri hizmetleri uzmanı bulundurulması gerekmektedir. Bu durum çok fazla maliyet oluşturacağından dolayı çeşitli sıkıntıların yaşanmasına neden olabilecektir. Sohbet robotları, bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Sohbet robotları müşterilerin sordukları sorulara hızlı ve doğru cevaplar verdiğinden dolayı oldukça faydalı olacaklardır. 

 2- Özel mesajlaşma uygulamaları

Son dönemde akıllı cihazlarda kullanılan özel mesajlaşma uygulamaları sayesinde aynı anda çok daha fazla insana ulaşılabilmesi mümkün olmaktadır. WhatsApp, Viber ve WeChat gibi uygulamalar kullanılarak e-posta göndermek yerine mesaj gönderebiliyorsunuz. Birçok büyük kurumsal firmanın bu tür özel mesajlaşma uygulamalarına geçiş yaptığı bilinmektedir.

Özel mesajlaşma uygulamaları

 3- Yapay zekâ

Yapay zekâ, artık çağımızın en fazla kullanılan teknolojileri arasında yer almaktadır. Özellikle karşınızda sizinle konuşan ya da mesajlaşan kişinin robot mu yoksa insan mı olduğunu anlamanız neredeyse imkânsız hale gelmiştir. Özellikle Siri gibi uygulamalar başta olmak üzere birçok uygulama sayesinde sohbet ya da asistanlık hizmeti alınabilmektedir. Bu kapsamda özellikle son dönemde bankacılık sektöründe de oldukça yaygın bir şekilde kullanıldığı bilinmektedir.

 4- Hedefli reklamcılık

İnternet sektöründe reklamın oldukça büyük etkisinin olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte insanların ilgilenmediği şeyleri karşılarında görmeleri çok fazla satışa etki etmeyecektir. Son dönemde firmaların hedeflerini belirleyerek filtre yapmaları, bu durumda kullanıcılarının ilgilendikleri alanda reklamlarla karşılaşmalarına yardımcı olacaktır. Özellikle bir internet sitesinde herhangi bir kategoride araştırma yaptıktan sonra farklı sitelere giriş yaptığınızda, araştırma yaptığınız kategoride ki reklamlarla karşınıza çıktığını görebilirsiniz. Bu bir hedefli reklamcılık çalışmasıdır.

Hedefli reklamcılık

5- Kişiselleştirme

Kişiselleştirme, özellikle Amazon gibi uluslararası çalışan şirketler için oldukça önemli bir hale geldi. Dijital pazarlama alanında ortaya çıkan ve geleceğin çalışması olarak görülen kişileştirme, şirketlerin kendi müşterilerinin davranışların inceleyerek bir nevi filtreleme yapmasıdır. Bu sayede kendi müşterilerinin ilgilendikleri ve en fazla zaman geçirdikleri alanları belirleyerek onların karşısına ilgili kategoriden ürünler çıkarmaktadırlar. Bu sayede müşterilerin birçok kategoride ürünle karşılaşmak yerine ilgilendikleri ya da ilgilenebilecekleri kategoride ki ürünlerle karşılaşmaları sağlanmaktadır.

6-Eve kapanan tüketiciler için

Pandemi nedeniyle tüketicilerin evde geçirdikleri süreler inanılmaz derece arttı. Fakat bu tüketicilerin de temel ihtiyaçlarını bir şekilde karşılamaları gerekiyor. Bu da online mecralarda geçirilen sürelerde artış yaşanmasına neden oldu. Pandemide dijital teknolojilerin daha fazla kullanılmasıyla 2022’de de internet trafiğinin çok yüksek bir kısmını video izlemeleri oluşturacak.

2022 güncel dijital pazarlama trendleri

7-Büyümenin lokomotifi mobil uygulamalar

Dünya ölçeğinde ve ülkemizde de mobil cihaz kullanımı masaüstü bilgisayar kullanımından daha fazladır. Yine buna bağlı olarak da uygulama indirme ve kullanım oranlarında da ciddi yükselişler mevcut. Alışveriş, yemek, oyun ve online eğitim uygulamaları da en çok indirilen kategorilerin başında geliyor. Pandemi nedeniyle eski alışkanlıklara dönmenin zor olduğu günümüzde artık uygulama konusunda büyüme fırsatının kaçırılmaması gerekiyor. Çünkü, bir uygulamanın indirilmesi bile marka ilgisini gösteren bir kriter. Ayrıca uygulamalar sadık müşteri oluşturma konusunda da en önemli etken. Bu yüzden dijital pazarlama konusunda Google Play Store, Apple App Store  ve Huawei App Gallery uygulamaları üretmek hedef kitle genişletme konusunda çok önemlidir.

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email