Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Habercilik

AP Ajansı ve Habercilik Tarihi

AP Ajansı Associated Press

Habercilik hem ülkemizde hem de dünyada oldukça köklü ve önemli bir sektördür. Kamuya güncel, doğruluğu kanıtlanmış bilgiler sunan haber ajansları habercilik ilkeleri arasında yer alan kamuyu bilgilendirme ilkesine göre hareket etmektedir. Bu ajansların arasında yer alan ve 170 yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren AP Ajansı Amerika merkezli olup en yaygın haber ağına sahip olan haber ajansı olarak karşımıza çıkmaktadır.

AP Ajansı Associated Press

AP Ajansı Nedir?

AP Haber Ajansı, Amerika merkezli bir ajans olmakla birlikte pek çok gazete, radyo istasyonu ve televizyon kanalına haber servisi yapan bir şirkettir. ABD dışında da pek çok internet sitesi ve gazete AP’ye üye olup bu ajans tarafından yayınlanan haberleri kendi yayın kanallarında kullanmaktadır. Bu kapsamda AP ya da Associated Press hem TV hem gazete hem de televizyonlarda haber yayınlanmasını sağlayan köklü ve güçlü bir haber şirketidir.

AP Ajansı Associated Press

AP Ajansı İle İlgili Bilgiler

AP haber ajansıyla ilgili bilgileri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Newyork’ta 1846 yılında kurulmuş bir haber ajansıdır.
 • Ajansın haberleri 100 ülkede yayınlanmaktadır.
 • Ajansın hem Amerika Birleşik Devletleri’nde hem de uluslararası ağda toplam 250 bürosu mevcuttur.
 • Şirketin CEO’su Gary Pruitt’tir.
 • Rekabet ettiği diğer tüm haber kuruluşlarından daha fazla ödüle sahip olan bir medya şirketidir. 53 Pulitzer Ödülü almaya hak kazanmıştır.
 • Şirketin 2010 yılındaki geliri 631 milyon dolar olarak kayıtlara geçmiştir.
 • Dünya çapında haberler yayınlayan bir haber şirketidir.
 • AP haber ajansının yazım stili günümüzde kanıksanmış ve Amerika’da standart bir haber yazım stili olarak kabul görmüştür.
 • Ajans yalnızca 2005 yılında 5000 üzerinde televizyon ve radyo kanalında haberlerini yayınlamıştır.
 • Ülkemizde Ankara ve İstanbul’da şirketin iki bürosu yer almaktadır.
 • Ajansın fotoğraf arşivi 10 milyonu aşkın fotoğraf içermektedir. Bu çerçevede AP haber ajansı zengin yazılı ve görsel medya kaynaklara sahip olan bir şirkettir.
AP Ajansı Associated Press

AP Haber Ajansı Değerleri

AP, oldukça köklü ve güçlü bir haber ajansı olduğundan ajans değerlerine ve habercilik ilkelerine sahiptir. Bu değer ve ilkeleri aşağıdaki gibidir:

 • AP doğru habercilik çerçevesinde yayınlar yapmaktadır. Doğru haberlerin sivil toplum için gerekli olduğuna inanmaktadır.
 • Haberler oluşturulurken ilk elden raporlama ve doğrulama yapılmaktadır.
 • Her gün global insan nüfusunun yarısı AP haber ajansının haberlerini görmektedir. Bu nedenle insanlara haberlerin aktarılırken AP donanımlı bir haber ajansı olarak çalışmaktadır.
 • Dürüstlük, bağımsızlık ve eylem habercilik ilkeleri hayata geçirilmektedir.
 • Cesur, kaynak gösterilen ve bağlantılı AP haberleri kamuoyuna sunulmaktadır.
 • AP haber ajansı, gerçeklerin gücünü geliştirmeyi amaçlayan bir haber ajansıdır. Tarafsız ve gerçek bilgi aktarımı ana hedefidir.
AP Ajansı Associated Press

AP Haber Ajansı Faaliyetleri

AP, 1846 yılında kurulduğunda Amerika’da ulusal kapsamda faaliyet gösteren ilk özel sektör kuruluşu olarak çalışmaya başlamıştır. Hizmet verdiği 170 yıl boyunca AP Haber Amerika tarihine damga vuran olaylar olan Abraham Lincol’ün öldürülmesinden Pearl Harbor’un bombalanmasına; uluslararası kapsamda ise İran Şahı’nın düşüşünden Papa John Paul’un ölümüne kadar tarihin en önemli anlarını dünyaya ilk bildiren haber ajansı olmuştur.

AP Ajansı Associated Press

Geçmişte Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük rakibi United Press International (Uluslararası Birleşik Basın)’ın kapanmasının ardından Amerika’da yayın yapan tek ve rakipsiz haber ajansı haline gelmiştir. Şirket Amerika dışında ise uluslararası ağda İngilizce haberler yayınlayan Fransız haber ajansı AFP (Agence France Press) ve Reuters ile rekabet halindedir.

AP Ajansı Associated Press

Günümüzde AP haber şirketi 250 farklı lokasyonda son dakika haberlerini dünyaya aktaran, dünya hikayelerini anlatan kurumsal raporlar üreten bir ajanstır.

AP Ajansı Associated Press

AP haber ajansı ile ilgili daha geniş bilgi için internet sitesini ziyaret edebilirsiniz >>>

Bu yazımız da ilginizi çekebilir:

Reuters Ajansı ve Habercilik Tarihi

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email