Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Bollywood

Avare ve Raj Kapoor Desek Tanır Mısınız?

Avare Raj Kapoor

Awaara ismi ile de bilinen 1951 yapımı Avare Filmi ünlü Hint yönetmen Raj Kapoor’un hem başrolünde rol aldığı hem de yönetmenliğini yaptığı bir filmdir. O dönemde tüm dünyada popülerlik ve üne kavuşan Raaj Kapoor’un bu filmi günümüzde hala bilinen ve Hint filmleri arasında saygı duyulan bir konuma sahiptir. Bugün yazımızda hafızanızı tazeleyecek ve hem Avare filmi hem de Raj Kapoor hakkında bilgiler paylaşacağız.

Avare Raj Kapoor

Avare Filmiyle İlgili Bilgiler

Filmin ana temasını Rita’nın ayrıcalıklı hayatı ile Raj’ın iç içe geçmiş yaşamı oluşturur. Ünlü sanatçı Mukesh’in şarkılarının seslendirildiği filmde aslında klasik zengin kız fakir erkek aşkı ekrana yansıtılır. Ancak bundan farklı olarak Awaara filmi Hindistan’daki kast sistemini de gözler önüne serer. Filmde hakim bu kast sistemi içeresinde bu durumu sorgular. Filmde Kapoor, fakir, avare gezen masum bir erkeği canlandırır. Bu karakter tiplemesi aslında Charlie Chaplin tiplemesinden izler taşır. Kapoor daha sonra çektiği filmlerinde bu karakteri değiştirip geliştirmiştir.

Avare Raj Kapoor

            Tam Bir Takım Çalışmasının Eseri: Avare

Avare filminin bu kadar popüler olmasının bir diğer nedeni de Hint filmleri arasında Avare’nin tam bir takım çalışmasının ürünü olmasıdır. Filmin senaristi Khwaja Ahmad Abbas, bestekarı Shankar Jaiskishan yönetmeni ve yapımcısı ise Raj Kapoor’dur. Filmin müzikleri döneme damgasını vurmuştur. Hem ülkemizde hem de yurtdışında pek çok kişi Avare filmi müziği ve bestelerini dillerine dolamıştır. Film şarkılarının güftesi Shailendra, seslendirmeyi ise Mukesh yapmıştır. Film tüm Hindistan’ın yanı sıra aynı zamanda Çin, Rusya, Türkiye ve Romanya’da da o dönemin en çok izlenen filmleri arasında yer almıştır.

Avare Raj Kapoor

            Avare Filmi Konusu

Büyük bir aşk hikayesinin ekrana aktarıldığı Avare filmi konusu babası yüzünden evden uzaklaşan ve yoksulluk içerisinde yaşamak zorunda kalan Raj’ın çevresinde döner. Raj’ın babası annesinin kendisini aldattığını düşünerek karısını evden atmıştır. Çocukken tanışan Raj ve Rita o dönem çok yakın olsa da, Rita’nın anne ve babasının ölümünün ardından Rita Raj’In babasının vesayetine girer. Daha sonra ise hakim Raghunath iki çocuğu birbirinden ayırır; ancak Raj Rita’yı aklından bir türlü çıkaramaz. Sokağa düşen Raj yaşamını idame ettirebilmek için birtakım suçlar işler ve ona kol kanat geren baba figürü Jagga’nın yanına sığınır.

Filmin ilerleyen sahnelerinde Raj, annesinin kovulmasına neden olan kişinin yanına sığındığı Jagga olduğunu öğrenir. Bunu öğrenince geçirdiği öfke kriziyle önce Jagga’yı öldürür; ardından hakimi öldürmek için harekete geçer ancak bunda muvaffak olamaz. Raj işlediği suç nedeniyle hakim babası Raghunath’un mahkemesine çıkarılır ve savunmasını çocukluk aşkı avukat Rita üstlenir. Mahkemede yargılanan Raj, işlediği suç nedeniyle hapis cezasına mahkum edilir; Avare filmi son sahnesinde ise Rita çıkana kadar onu bekleyeceğine söz verir.

Avare Raj Kapoor

Avare Filmiyle İlgili Bilgiler

Film ile ilgili ilgi çeken bilgileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Aslında filmin bu kadar izlenmesinin ana sebeplerinden birisi de Avare filmi oyuncuları ve müzikleridir.
  • Film 1964 yılında ülkemizde Avare ismiyle çekilmiştir.
  • Awaara filmi R. K. Studios’ta çekilen ilk filmdir.
  • Film 3 saati aşkın süresi ile uzun ve eski film izlemek isteyenlerin seveceği bir yapımdır.
  • Raj Kapoor’un babasını oynayan hakim Raghunath gerçek hayatta da Raj Kapoor’un babasıdır.
  • Filmin yönetmeni ve senaristi Abbas ile Kapoor kariyerlerinin başlangıcından sonuna kadar neredeyse 30 yıl boyunca birlikte çalışmışlardır.
  • Film şarkısı Awaara Hoon döneme damgasını vurmuş ve pek çok sanatçı tarafından seslendirilmiştir.

Hollywood ile Bollywood filmleri arasındaki temel farklar yazımız da ilginizi çekebilir

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email