Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

İnceleme

Ayrımcılık Karşıtı En İyi 10 Film

Ayrımcılık Karşıtı En İyi 10 Film

Ayrımcılık ve ırkçılık yüzyıllardır uygulanan ve insanların mağdur olmasına yol açan korkunç durumlardır. Bu ayrımcılık ve ırkçılığın neden olduğu olumsuzlukları ve mücadeleleri ele alan yapımlar; toplumdaki bu olumsuz yargıları kırmada oldukça yardımcı olmuştur. Şimdi gelin birlikte IMDB puanlarına göre sıraladığımız en iyi ayrımcılık karşıtı filmler listemize göz atalım.

1.    Schindler’s List (Schindler’in Listesi)

1993 yapımı olan film 2. Dünya Savaşı’nda Almanya’daki Yahudi soykırımını ele alıyor. Alman iş adamı Oskar Schindler’in kurduğu fabrika ile 1100 Yahudi’nin hayatını nasıl kurtardığını ele alan film gerçek bir hayat hikayesinden esinlenilen bir yapım. Film 1994 yılında 7 dalda Oscar ödülü kazanmış, ırkçılığın anlamsızlığı ve kan donduran bu nefretin insanlar üzerindeki etkilerini anlatan muazzam bir başyapıttır.

Schindler’s List (Schindler’in Listesi)
Schindler’s List (Schindler’in Listesi)

2.    American History X (Geçmişin Gölgesinde)

1998 yapımı olan film babasının uyuşturucu satıcısı olan bir siyahi tarafından öldürülmesiyle faşist bir çeteye katılan Derek’ın hikayesi etrafında şekilleniyor. Bu çete içerisinde, siyahilere saldıran Derek iki siyahinin ölümüne yol açtıktan sonra hapse girecektir. Hapishanede çok değişen ve hatalarından pişman olan Derek, adımlarını izleyen kardeşi Danny’yi bu hatalı yoldan çevirmek için çok uğraşacaktır. Bu film ırkçılıkla ilgili filmler arasında hatalarından ders alan bir ana karakterin perspektifini bizlere sunmaktadır.

American History X (Geçmişin Gölgesinde)
American History X (Geçmişin Gölgesinde)

3.    La vita è bella (Hayat Güzeldir)

1997 yapımı olan bu film Yahudi soykırımını en canlı şekilde anlatan yapımlardan birisi olarak karşımıza çıkar. Yahudi asıllı Guido’nun Dora ile evlenmesi ve çocuklarının olmasının ardından II. Dünya Savaşı başlar. Yahudi asıllı oldukları için Yahudi toplama kamplarına götürülen Guido, oğlunu bu korkunç gerçeklikten korumak için bir oyun oynadıklarına inandırır.

La vita è bella (Hayat Güzeldir)
La vita è bella (Hayat Güzeldir)

4.    The Green Mile (Yeşil Yol)

1999 yapımı olan film bir hapishanede geçer. Hapishane gardiyanlarından olan Paul, idama mahkum edilen insanlarla ilgilenmektedir. İdam mahkumu olan korkutucu görünümlü John ile tanıştıktan sonra aslında onun bu görüntüsünün ardında çok saf ve temiz bir kalbi olduğunu fark eder. Hatalı bir şekilde idama mahkum edilen John’un doğaüstü güçlerini gördüğümüz ırkçılıkla ilgili film oldukça duygusal. Peçetelerinizi önceden hazır etseniz çok iyi olur.

The Green Mile (Yeşil Yol)
The Green Mile (Yeşil Yol)

5.    The Pianist (Piyanist)

2002 yapımı film Szpilman’ın gerçek yaşam hikayesinden esinlenilerek hazırlanmıştır. Polonya’da yaşayan Yahudilerin Almanlar tarafından uğradıkları zulmü ekrana aktaran yapımda Szpilman’ın yaşadıklarına hem üzülür hem de hayatta kalmak için harcadığı çabaya hayran kalırız. Nazi dönemiyle ilgili olarak yapılan ayrımcılıkları en iyi şekilde gözlemleyebileceğiniz yapımlardan birisidir.

The Pianist (Piyanist)
The Pianist (Piyanist)

6.    Django Unchained (Zincirsiz)

Bu ayrımcılık filmi Amerikan İç Savaşı öncesi dönemden başlar. Bu dönemde köle olarak çalışan Django’nun özgürlüğü karşısında ödül avcısı Dr. King Schultz ile anlaşması ele alınır. Beraber çalışmaya başladıktan sonra Sjango, köle ticareti nedeniyle kaybettiği eşini bulmak ve onu kölelikten kurtarmak için savaşır.

Django Unchained (Zincirsiz)
Django Unchained (Zincirsiz)

7.    To Kill a Mocking Bird (Bülbülü Öldürmek)

Oldukça eski bir yapım olan film 1962 yılında gösterime girmiştir. Gerçek bir olayı konu alan filmde faşist şiddetinin inanılmaz derecede arttığı dönem ele alınır. Beyaz bir kadına tecavüz ettiği gerekçesiyle tutuklanan siyahi genci savunmak isteyen avukatın uğradığı baskı, mahkeme süreci ve o zamanın toplumunun ayrımcılık yargıları izleyiciye aktarılır.

To Kill a Mocking Bird (Bülbülü Öldürmek)
To Kill a Mocking Bird (Bülbülü Öldürmek)

8.    Something the Lord Made (Tanrıyı Oynayanlar)

Cerrah Blaloc’un kardiyolojiye duyduğu ilgi ve yetenekleriyle ilgisini çeken Thomas’ın hikayesinin ele alındığı film Büyük Buhran döneminde başlar. Bu dönemi başarılı bir şekilde yansıtan ırkçılık filmi ırkçılıkla mücadele sürecini izleyiciye aktarır.

Something the Lord Made (Tanrıyı Oynayanlar)
Something the Lord Made (Tanrıyı Oynayanlar)

9.    Gran Torino

Huysuz ve yaşlı bir adam olan Waltz Kowalsky, Kore Savaşı’nın etkilerini henüz üzerinden atamamıştır. Korelilere karşı önyargılı olan Waltz ile Uzakdoğulu komşusu Thao arasındaki arkadaşlığın konu edildiği film, önyargıların kırıldığı ve dostluğun kazandığı yürek ısıtan bir yapım.

Gran Torino
Gran Torino

10.  The Help (Duyguların Rengi)

Bu yapımda üç sıra dışı kişiliğe sahip olan kadının dostluğu, zamanın önyargılarına meydan okumaları ele alınıyor. 1960’lı yılların aktarıldığı yapım, kadınlar arasındaki bu dayanışma ve dostluğun önemine değinirken o dönemin önyargı ve ayrımcılık eylemlerine de tanıklık etmemizi sağlayan ayrımcılık filmleri arasında oldukça etkileyici bir film. 

The Help (Duyguların Rengi)
The Help (Duyguların Rengi)
Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email