Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

İnceleme

Bilinmeyen Yönleriyle Marilyn Monroe Efsanesi

Marilyn Monroe

Dönemin seksi sarışını, hem güzelliği hem de oyunculuğu ile Marilyn Monroe hayatı günümüzde hala en çok merak edilen konulardan birisi. Monroe, hem yaşadığı dönemde hem de daha sonrasında gönüllere taht kurdu. Hollywood’un parlayan yıldızının başarıları saymakla bitmez; ancak yıldızın hayatı bilinmeyen gizemlerle dolu. Bugün yazımızda Monroe efsanesinin bilinmeyen yönlerini sizlerle paylaşacağız.

Marilyn Monroe

1.    Monroe Yetimhanede Büyüdü

Oyuncuların genelde şık ve lüks hayatlara sahip olduğunu düşünürüz. Ancak Monroe çocukluğunun bir kısmını yetimhanede geçirmek zorunda kalmıştı. Kaldığı ilk yetimhane şuan günümüzde de hizmet veren Hollygrove Kimsesizler Yurdu’ydu.

Marilyn Monroe

2.    Norma Jeane Mortenson Gerçek Adıydı

Marilyn Monroe ismi aslında Monroe’nun daha sonra aldığı bir addı. İsminin telaffuzu zor ve uzun olduğu için sahne ismi Marilyn Monroe olarak 20th Century Fox tarafından değiştirilmişti. Monroe bu durumdan başta memnun değildi. İsminin yazılışını bile bilmediğinden yakınırdı. Monroe soy ismini ise annesinin soy ismi olarak kendisi seçmişti.

Marilyn Monroe

3.    Üç Evlilik Yaptı

Monroe ilk evliliğini aile dostlarının oğlu ile henüz 16 yaşındayken yaptı. Yetimhaneden kurtulmak için Jin Dougherty ile evlendi. Daha sonra ikinci evliliğini ise kendisinin çalışmamasını isteyen Joe DiMaggio ile 1954 yılında yaptı. İkinci evliliği yüzünden ciddi sorunlar yaşadı. Öyle ki, bir gün sette fazla ışık nedeniyle elbisesinin vücudunu örtmediğini düşünen eşi Joe, set akşamı Monroe’ya şiddet uyguladı. Üçüncü evliliğini ise Arthur Miller ile yaptı. Sinema hayatındaki başarıları kadar Marilyn Monroe evlilik hayatı ile de o dönemde büyük ilgi uyandırdı.

Marilyn Monroe

4.    New York’a Taşınmak İstiyordu

Monroe ile ilgili az bilinen gerçeklerden birisi de Los Angeles’tan nefret etmesiydi. Hep New York’ta bir hayat kurmak istedi ama burada sürekli kalamadı.

5.    Çıplak Gezmeyi Severdi

Monroe, özellikle evindeyken üzerine hiçbir şey giymeden dolaşırdı. Eğer stüdyo çalışanlarının çoğunluğu kadınsa aralarında tamamen çıplak gezerdi. Röportajlarını çıplak gezerek de verirdi. Hatta bir keresinde sevgilisi Frank Sinatra’nın poker oynadığı salona çırılçıplak girip Sinatra’yı çıldırtmıştır.

Marilyn Monroe

6.    Ruhsal Sağlığı İyi Değildi

Her ne kadar kamera önünde neşeli karakterleri canlandırsa da Marilyn Monroe hastalığı nedeniyle aslında mutsuzdu. Yetimhane hayatı ve başarısız evlilikleri ünlü yıldızın ruh sağlığının ciddi derecede bozulmasına neden olmuştu. Gittiği psikiyatristi Greenson, paranoid şizofreni sınırında olduğuna dair teşhis koymuştu.

Marilyn Monroe
kinopoisk.ru

7.    FBI’nın Takibindeydi

Ünlü yıldız Kennedy ailesi ile yakın bir ilişki içindeydi. O dönem ABD başkanı olan John F. Kennedy ile ilişki yaşıyordu. Ancak bu ilişkiden uzun zaman önce de FBI tarafından yakından takip ediliyordu. O dönem hasta olduğu için kimse ona inanmasa da, Monroe FBI ajanlarını atlatması nedeniyle övünürdü.

Marilyn Monroe

8.    Çok Az Kazanıyordu

Monroe, diğer meslektaşlarına kıyasla Marilyn Monroe filmleri aktrisliğiyle çok az kazanıyordu. Örneğin, Erkekler Sarışın Sever filminde oynayan rol arkadaşı Russel Monroe’dan on kat daha fazla ücret alıyordu. Günümüzdeki mirasının yılda 5 milyon dolara denk geldiği söylenmektedir. Filmleri bu kadar tutan, başarılı ve halkın sevdiği bir oyuncunun dönemin diğer yıldızlarına göre az kazanması gerçekten çok ilginç bir bilgi olarak karşımıza çıkar.

9.    Prodüksiyon Şirketi Olan İkinci Kadındı

Marilyn Monroe, kendisine ait olan bir prodüksiyon şirketi kurdu. O dönem için prodüksiyon şirketleri büyük çoğunlukla erkekler tarafından kuruluyordu. İlk prodüksiyon şirketini Mary Pickford kurmuştu; ikincisini ise Marlyn Monroe kurdu.

Marilyn Monroe

10.   Ölümü Üzerindeki Sır Perdesi Halen Aralanamadı

4 Ağustos 1962’deki ölümünün ardından pek çok iddia ortaya atıldı. Bu iddialar arasında FBI’nın ölümünde rol oynadığından intihar etmiş olabileceğine kadar pek çok iddia yer alıyordu. Henüz 36 yaşındayken hayata gözlerini yuman Marlyn Monroe ölümü ile o dönemin pek çok basın yayınında manşet oldu. İlaç zehirlenmesi nedeniyle öldüğü anlaşılan Monroe’nun ilaçları kendisinin mi aldığı yoksa ona enjekte mi edildiği anlaşılamadı. Cenaze töreninde tabutunun açık olmasını isteyen Monroe’ya yeşil bir elbise giydirildi ve otopsi sırasında saçlarının bir kısmı kazındığından peruk takıldı.

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir >>>

B Sınıfı Film Nedir? Özellikleri Nelerdir?

II. Dünya Savaşı Sırasında Yaşanan Gerçek Bir Dram: Piyanist

Masumiyeti Aramak – Gerçek Bir Hayat Öyküsü: Kelebek (Papillon-1973)

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email