Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Çekim

En çok kullanılan çekim ölçeği: Bel planlar (Medium shot)

Hayat Güzeldir bel plan

Bel plan (Medium shot) çekim için ne dar ne de geniş bir çekim ölçeği diyebiliriz. Yani ortalama bir çekim planıdır. Aynı zamanda sinema da görsel hikaye anlatımında en çok tercih edilen çekim ölçeği de denilebilir. Fakat bel plan kendisini hissettirmeyen de bir çekim ölçeğidir. Tutarlı bir görsellik sağlamanın yanında dar ve geniş açılı planlar arasında da bir görsel köprü görevi görür. Böylece “sıçrama” diye tabir edilen kurgu hatasının da önüne geçmiş olur.

Cesur Yürek filminde bel plan
Cesur Yürek filminde bel plan

Neden Bel plan

Bel çekimin en büyük özelliği, nesneyi etrafından soyutlamadan çevresiyle birlikte göstermesidir. Yakın plan, nesneyi çevresinde tamamen izole ederken, geniş planlarda adı üzerinde çok geniş bir alanı gösterdiği için nesneyi vurgulayamaz. Fakat bel plan, nesneyi hem ön plana çıkarma hem de çevresiyle birlikte göstermek için ideal bir ölçektir. Böylece; yüz ifadesi, mimikler gibi sahnenin etkisini güçlendiren detayları da izleyiciye gösterebilir.

Dr No filminde bel plan
Dr No filminde bel plan

Bel plan birden fazla kişi için de kullanılır

Bel plan iki veya daha fazla kişiyi çerçevelemek için de kullanılır. İkili çekim türü olan omuz üstü çekimler de bel planın farklı bir uygulamasıdır. Bu tür sahnelerde izleyicilerin birden fazla kişiyi aynı anda ekranda görmelerini sağlar. Ayrıca oyuncuların çerçevenin sınırlarını aşmadan elleri ve kollarını da hareket ettirebilmelerini sağlayacaktır. Bu sayede anlam bütünlüğü de kaybolmaz.

Bir görüntü yönetmeni olarak, bel planları sıkça ama ustaca kullanmak görsel hikaye anlatımınızı geliştirecektir.

Ben Hur filminde bel plan
Ben Hur filminde bel plan

Yakın ve geniş açıları yanlış yerde kullanmak izleyicinin dikkatini dağıtır ve verilmek istenen etkiyi sağlamaz. Bel planlar ise iyi kullanıldığında göze çarpmaz ve izleyicinin dikkatini sahnenin içerisine çeker. Her zaman genel kural ise; iyi planlanmış çekimler kendisini hissettirmez. Bel plan çekimlerinde baş boşluğuna dikkat edilmelidir. Başın üst sınırı çerçeveye değmemeleri, çerçeve sınırı ile baş arasında makul bir boşluk bırakılmalıdır.

Bel plan, kişilerin hep ayaktayken kullanıldığı bir çekim ölçeği değildir. Kişiler otururken de en çok kullanılan çekim ölçeğidir.

Hayat Güzeldir filminde bel plan
Hayat Güzeldir filminde bel plan

Bel plan ve alan derinliği

Bel plan çekimlerinde objektif alan derinliğine dikkat edilmelidir. Örneğin; geniş açıyla çekilen bir bel plan da kişinin arka planı da net olarak görülebilir. Bu da izleyicinin dikkatini dağıtır ve istenen etkiyi vermez. Ama teleobjektif kullanılarak arka plan flu haline getirilebilir. Böylece izleyicinin dikkati kişi üzerinde yoğunlaşmış olacaktır.

Yine bel planda çerçevenin sağına veya soluna konuyla ilgili nesnelerin de yerleştirilme şansı vardır. Bu yüzden özellikle televizyon haberciliğinde de en çok kullanılan çekim ölçeğinin başında gelir.

Özetlersek; bel plan sinema ve televizyonda en çok kullanılan çekim türüdür. Siz de çekimlerde bel planı çokça ama dikkatli kullanmaya özen göstermelisiniz.

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email