Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Belgesel

Çocuklara ilham veren belgeseller

Çocuklara ilham veren belgeseller

Çocukların eşsiz ve inanılmaz bir hayal gücü var. Böyle olunca onların hayal dünyalarını genişleten, yaratıcılığını besleyen TV yapımları izlemelerini sağlamanız çok önemlidir. Çocuğunuza izletebileceğiniz ve ona ilham verecek çocuk belgeselleri listemiz ile sizler için birbirinden özel 7 yapım önerimiz var.

1.    Gezegenimizden Bir Yaşam / A Life On Our Planet (2020)

13 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olan belgesel, tabiatın ve doğal yaşamın güzelliklerini gezegenimizi dolaşarak çocuğunuza tanıtıyor. 1950’lerden itibaren insanların dünyada neden oldukları olumsuz etkilere de değinen belgesel çocuğunuzu ayrıca geleceğe hazırlıyor. İklim krizinden, avcılık ve tüketim merakına, doğaya karşı işlenen suçlara kadar pek çok öğretici konuya değiniyor. Son derecede akıcı, yüksek çözünürlükte görseller sunan belgesel ayrıca bilinçli bir gelecek için çocukları hazırlıyor.

Gezegenimizden Bir Yaşam

2.    Hayat / Life (2009)

6 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olan belgesel dizisi 10 bölümden oluşuyor. Ünlü sanatçı Tuncel Kurtiz tarafından seslendirilen Türkçe dublajı, su altı dünyasından vahşi hayvanlara, bitkiler dünyasından hayvanlar dünyasının gizemlerine kadar dünyamızdaki güzellikleri çocuklara tanıtıyor. Yüksek çözünürlükte görseller ile bu çocuk belgeseli çocuğunuza tam bir görsel şölen sunuyor.

3.    İmparatorun Yolculuğu / March Of Penguins (2005)

+6 yaş grubu için uygun bir yapım olan İmparatorun Yolculuğu belgeselinin anlatımını başarılı aktör Morgan Freeman yapıyor. Belgeselde imparator penguenlerin okyanustan Antarktika’nın iç kısmına göç ettiği binlerce yıldır süren yolculukları izleyiciye aktarılıyor. Oldukça zorlu bir güzergah belirleyen penguenlerin çetin mücadelesi ve doğada hayatta kalmanın zorlukları çocuklara gerçekçi bir şekilde anlatılıyor.

İmparatorun Yolculuğu

4.    Cosmos: Bir Uzay Serüveni (2014)

+10 yaş grubu çocuklar için uygun olan bu yapın harika müziklerle ve müthiş görsel efektlerle süslenen 13 bölümden oluşuyor. Çocuğunuzla birlikte bir uzay serüvenine çıkacağınız yapım günümüzde kült ve çocuğunuzun kesinlikle izlemesi gereken çocuklar için belgeseller listesinde yer alıyor. Eğer çocuğunuz uzaya ilgi duyuyorsa, uzayla ilgili merak ettiği konular varsa Cosmos: Bir Uzay Serüveni belgesel serisi tam ona göre! Özellikle büyük çocukların kolayca uzayla ilgili kavramları anlamasını sağlayan anlatımıyla Cosmos, uzay belgeselleri arasında en başlarda yer alıyor. 

5.    Ahtapottan Öğrendiklerim / My Octopus Teacher (2020)

7 yaş ve üzeri çocuklar için ideal bir yapım olan Ahtapottan Öğrendiklerim 8.1 IMDB puanı ile en etkileyici çocuk belgesellerinden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Belgeselde yaşam döngüsü, empati ve iletişim kurma gibi beceriler ön plana çıkıyor. Ahtapotların dünyasını keşfettiğimiz belgesel su altına ilgi duyan ve su altı dünyasının kapılarını aralamak isteyen çocuklara tam anlamıyla görsel bir şölen sunuyor. Ahtapotun dünyasını deşifre eden belgesel onun zekası ve nasıl hayatta kaldığına dair bilgileri izleyiciye aktarıyor. Başkalarına karşı duyarlı olma, mücadele etme, hayatta kalma gibi konulara burgu yapan yapım çocukların bu yetilerini besliyor.

Ahtapottan Öğrendiklerim

6.    Wings Of Life (2013)

6 yaş ve üzeri yaş grubu çocuklar için belgesel seçimi yapacaksanız Wings of Life yapımına bir şans verebilirsiniz. Çiçekler ve onların döllenmesini sağlayan canlıların hikayesini etkileyici bir şekilde aktaran yapım yaşam döngüsünü çocuğunuza öğretmenin ve tüm canlıların önemini kavramasını sağlamanın anahtarı olacak bir yapım.

7.    Arkadaşım Goril /Born To Be Wild (2011)

2011 yapımı olan belgesel 5 yaş ve üzeri çocuklara empati duygusunu öğretmek ve hayvan sevgisini aşılamak için mükemmel bir belgesel seçimi olacaktır. Belgeselde nesilleri tehlikede olan hayvanlardan, Kenya ve Borneo bölgelerindeki öksüz orangutanları ve filleri kurtararak büyüten insanlara kadar pek çok özel konu ele alınıyor.

Sizinle paylaştığımız bu 7 çocuklara özel belgesel önerisi arasından çocuğunuzun ilgi alanlarına göre seçim yapabilir; çocuğunuzla birlikte hem keyifli hem öğretici bir aktivite gerçekleştirebilirsiniz.

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email