Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Sosyal Medya

Çocuklarınızı Siber Zorbalıktan Koruma Rehberi

siber zorbalık

Dijital dünyanın her ne kadar pek çok avantajı ve faydası olsa da, özellikle çocuklar için pek çok olumsuz yönü de vardır. Çocukların internet ortamında en çok başına gelen olaylardan birisi olan siber zorbalıkta, çocukların kendilerine olan özsaygılarını yitirmelerinden psikolojik sorunlar yaşamalarına kadar onları derinden sarsan olaylar yaşanır. Peki, siber zorbalık nedir ve neden yapılır, çocuklar bu zorbalığa karşı nasıl korunabilir? Gelin birlikte bu sorulara yanıtlar arayalım.

Siber Zorbalık

Siber Zorbalık Nedir?

Dijital teknolojiler aracılığıyla gerçekleştirilen bu zorbalık, oyun, sosyal medya, mesajlaşma gibi pek çok farklı platformda uygulanabilmektedir. Hedef olan çocuklar bu zorbalıkla utandırılmaya ya da korkutulmaya çalışılmakta; çocuğun ruh bütünlüğü üzerinde olumsuz etkilere yol açmaktadır.

Çocuğun Siber Zorbalığa Uğradığı Nasıl Anlaşılır?

Siber zorbalığa uğrayan çocukta pek çok değişiklik gözlemlenebilir. Örneğin:

  • Çocuk duygusal açıdan sevdiği ve ilgi duyduğu şeylere karşı ilgi kaybı yaşayabilir.
  • Çocuk siber zorbalık nedeniyle kendini yorgun hissedebilir. Karın ağrısı ve baş ağrısı gibi bulgular gösterebilir.
  • Mahcubiyet ve kızgınlık hissi duyabilir. Bu durumda sizinle göz teması kurmayabilir ya da sürekli yalnız kalma eğilimi gösterebilir.

Bu belirtilerin çocuğunuzda olduğunu gözlemliyorsanız çocuğunuzla konuşarak size her şeyi anlatabileceğini ve onları her zaman seveceğinizi söyleyin. Böylelikle bu zorbalık zincirini kırarak çocuklarınıza güvenli bir aile ortamı sunabilirsiniz.

Siber Zorbalık

Çocuklar Siber Zorbalığa Karşı Nasıl Korunur?

Siber zorbalık maalesef günümüzde pek çok çocuğun başına gelmektedir. Ancak alacağınız bazı önlemler ile çocuğunuzu bu zorbalıktan koruyabilirsiniz.

1.     Çocuğunuzla Konuşun ve Onu Bilgilendirin

Pek çok ebeveyn çocukları küçük olduğundan idrak yeteneklerinin zayıf olduğunu düşünebilir. Ancak çocuğunuzla iletişim kurarsanız sizi dinleyecek ve aranızdaki bağ güçlenecektir. Çocuğunuzla konuşarak ona internetin olumsuz etkilerini ve siber zorbalığı anlatın. Eğer internette siber zorbalık durumuyla karşılaşırlarsa mutlaka size gelebileceklerini söyleyin. Siber zorbalığa uğrayan sadece kendisi değil; bir arkadaşı da olsa sizinle konuşabileceğini ve ona yardım edebileceğinizi dile getirin. Böylelikle sadece kendi çocuğunuzun değil; aynı zamanda çocuğunuzun arkadaşlarını da siber zorbalığa karşı korumak için üzerinize düşeni yapabilirsiniz.

Siber Zorbalık

2.     Güvenli Bir İnternet Ortamı Sunun

Çocuklarınızı siber zorbalıktan korumak için ona interneti yasaklamanız ona bir fayda sağlamayacak; aksine onu kışkırtacak ve sizden bir şeyler saklamaya başlamasına yol açacaktır. Bu nedenle mümkünse internet kullanımında cihaz ve uygulamaların çocuk modunu aktive etmeniz ona güvenli bir ortam sağlamada size daha iyi bir çözüm sağlayacaktır.

3.     ​Güvenlik Yazılımlarından Faydalanın

İnternet dünyasının bu karanlık dehlizlerini gören pek çok yazılımcı çocuklarınızı bu tehditlerden koruyan güvenlik yazılımları geliştirmektedir. Bu yazılımları keşfetmek çocukları siber zorbalıktan koruma bakımından çok önemlidir. Güvenlik yazılımları ile çocuğunuzun zararlı sitelere girmemesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca bu güvenlik yazılımların mutlaka anti-virüs özelliği olmasına özen gösterin. Virüsler kullanıcı bilgilerini kopyalayabildiğinden çocuğunuzun mahremiyetini korumak için üzerinize düşeni yapın.

Güvenlik yazılımları çocuklarınızın zararlı sitelere girememesinin yanında, zararlı olma şüphesi bulunan siteleri de kara listeye alma konusunda size yardımcı olacaktır. Pek çok zararlı site alenen yasaklı olmadığından bu sitelerin tespiti ve çocukların bu sitelerden uzak tutulması çok önemlidir.

Siber Zorbalık

4.     Kurallar Koyun

Çocuğunuzun internet kullanımına sınırlar koymanız onu siber zorbalığa karşı koruyacaktır.  Öncelikle çocuğunuzun siber zorbalık mağduru olmaması için bu eylemin yanlışlığını ona aktarın. Ayrıca çocuğunuzun internet kullanımında sınırsız bir kullanım değil; süreli bir kullanıma başvurun. Böylelikle çocuğunuz dijital dünyaya bağımlı hale gelmeyeceğinden bu suçun mağduru olma ihtimali ciddi anlamda azalacaktır.

İlginizi çekebilir >>>

TikTok uygulaması ve çocuk mahremiyeti

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email