Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Dizi

Bol ödüllü dizi: Soprano Ailesi (1999)

Soprano Ailesi

1999-2007 yılları arasında ABD’nin paralı HBO kanalında yayınlanan dram ve suç konulu dizisidir. 6 sezon süren dizi toplam 86 bölümdür. Dizi bir mafya ailesi patronunun meslek, suç, şiddet, aile, dostluk ve adalet kavramları arasında denge kurmaya çalışmalarını konu eder. Dizi aile ve mafya patronunun hayatlarından kesitler sunarken, patronun ve psikiyatristin diyalogları ile de oynadığı sezon boyunca suç ve ahlak dengesinin tartışılması zihinlerdeki farklı yansımasını akıllara kazır.

Soprano Ailesi’nin aldığı ödüller

21 Emmy, 5 Altın Küre dahil pek çok ödül alan Soprano Ailesi, Amerikan dizi yazarlarınca gelmiş geçmiş en iyi TV dizisi olduğu söylenir. Uzun süreli bir iş olması dizi hakkında pek çok program yapılmasına, hakkında kitaplar yazılmasına sebep olmuştur. Oldukça beğeni toplayan dizi karakterlerinin analizleri yapılmış pek çok alandaki eserlere konu olmuştur. Aynı zamanda dizinin müziği de çok sevilmiş ve farklı platformlarda kullanılmıştır. Dizinin IMDb puanı ise 9,2 ile hayli yüksek bir seviyededir.

Soprano Ailesi
Soprano Ailesi oyuncuları bir arada

Soprano Ailesi’nin konusu

Tony Soprano, New Jersey’de yaşayan Amerikan-İtalyan mafya ailesinin patronudur. Tony, karısı Carmela, kızı Meadow, oğlu Anthony Jr. ve dul annesine iyi bir aile reisi olurken, ‘El Capo’ sıfatıylada New Jersey mafyasına karşıda görevlerinin yerine getirmeye çalışır. Huzurevine yatmak istemeyen annesi, iktidar mücadelesi verdiği amcası ve dizginlenemez olan yeğenleriyle uğraşan Tony Soprano çareyi bir psikiyatriste gitmekte bulur. Dr. Jennifer Melfi’yle olan diyalogları dizinin en ilgi çekici kısımlarıdır. Aynı zamanda argo ve vahşet içeren dizide kara mizah es geçilmemiş izleyiciliği bu yönden de etkilemiştir.

Soprano Ailesi
Soprano Ailesi IMDb puanı 9,2’dir

Soprano Ailesi dizisinde, mafya ailesi ve patronunun başa gelmesi, yükselişi ve zaman içerisinde yaşanan olaylar ve daha sonra çöküş hikayeleri ustalıkla kurgulanmıştır. Dizinin finali milyonlarca izlenerek rekor bir bitiş yapmıştır. Karakterler yani mevcut aile üyeleri tek tek analiz edilmiş, gelişimleri izlenmiş ve seyirciye başarıyla aktarılmıştır. Dizide her sezon Tony Soprano’nun bornozu ile evinin bahçesinde görünmesi ile başlarken, 4.sezonda evini sattığı için, 5.sezon kızı Meadow’un dönüşü ile başlar. Böylesine suç ve cinayetlerin işlendiği dizide karakterler öyle güzel işlenmiş ve kara mizahla birleştirilmiş ki bu suç örgütü ailesi oldukça sevildi.

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email