Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Habercilik

Dünyanın En Saygın Gazetecilik ve Haber Ödülü: Pulitzer

Pulitzer

Haber ve gazetecilik ödülü denildiğinde akla ilk gelen ödül şüphesiz Pulitzer ödülüdür. Hem ulusal hem de global çapta pek çok gazeteci ve haberciye verilen bu ödüle sahip olmak gazetecinin başarısının bir göstergesidir. Bugün yazımızda sizlerle Pulitzer ödülünün tarihi, bu ödülün kimlere verildiği ve ödül alanların listesini paylaşacağız.

Pulitzer

Pulitzer Ödülü Nedir?

Columbia Üniversitesi tarafından verilen Pulitzer ödülü nedir sorusunu cevaplamamız gerekirse; bu ödül edebiyat, gazetecilik ve müzik gibi alanlarda çalışmaları ile hayranlık uyandıran kişilere verilen bir ödüldür.

Pulitzer
Pulitzer

Pulitzer Ödülü Tarihi

Amerika Birleşik Devletleri’nde en prestijli ve büyük ödül olarak görülen Pulitzer ödülü ne zamandan beri veriliyor merak ediyor musunuz? Bu ödülün tarihi oldukça eskidir. İlk olarak 19. yüzyılda gazeteci Musevi Macar asıllı Joseph Pulitzer tarafından kurulan bu ödülün ilk sahipleri 4 Haziran 1917 tarihinde ödül almaya hak kazanmışlardır. 1917’de 500.000 $’lık hediyeler kazananlara dağıtılıyordu. Para ödüllerinin yanı sıra aynı zamanda burslarla da kazananlar ödüllendiriliyordu.

Pulitzer
Pulitzer

Pulitzer Ödülünün Verildiği Kategoriler

Pulitzer ödülü günümüzde gazetecilik alanında 14; edebiyatta 6 ve müzikte 1 ödül olacak şekilde dağıltılmaktadır. Pulitzer ödülü daha önce de belirttiğimiz gibi edebiyat, müzik ve gazetecilik alanında verilmektedir. Toplam 21 kategoride verilen bu ödüllerin 20 tanesi 10.000 $ değerinde nakit para ve ayrıca ödül sertifikası olarak karşımıza çıkar. Bağımsız bir kurul tarafından Pulitzer ödülü kazananlar listesi belirlenmektedir. Bu 21 kategori şu şekildedir;

 • Kamu hizmeti ile takdir kazananlara Kamu Hizmeti Ödülü verilmektedir.
 • Sıcak ve güncel haberleri ile başarılı olan gazetecilere Son Dakika Haberciliği Ödülü verilir. Ayrıca güncel haber fotoğrafçılığı ile başarılı olan gazetecilere Son Dakika Haber Fotoğrafçılığı Ödülü verilir.
 • Kamuoyu yararı bulunan ve devlet tarafından gün yüzüne çıkması istenmeyen haberleri sunan araştırmacı gazetecilere Araştırmacı Gazetecilik Ödülü verilir.
 • Haberin içeriğini kamuoyuna en iyi şekilde sunanlara Açıklayıcı Habercilik Ödülü verilmektedir.
 • Ulusal alanda haber yayınlayan kişilere Ulusal Habercilik Ödülü; uluslararası habercilik alanında çalışan gazetecilere Uluslararası Habercilik Ödülü verilir.
 • Fotoğrafları ile saygınlık kazanan gazetecilere Fotoğrafçılık Pulitzer Award verilir.
 • Aynı zamanda içerik oluşturan kişilere Yazı, Yorum ve Eleştiri isimli 3 farklı kategoride uygun ödüller verilmektedir.
 • Başmakale Ödülü de yazarlara verilen bir ödüldür.
 • Başarılı ve saygın karikatürcülere Karikatürcülük Ödülü verilmektedir.
 • Bu ödüllerin yanı sıra Kurgu, Drama, Tarih, Şiir, Biyografi veya Otobiyografi, Kurgusal Olmayan Genel Eser ve Müzik ödülleri gibi 7 farklı ödül de verilir.
Pulitzer
Pulitzer
Pulitzer

Pulitzer Ödülü Alanların Listesi

2022 Pulitzer Ödülü kazananların listesini sizlerle paylaşmak istedik:

 • Son Dakika Haberciliği Ödülü’nün kazananı Miami’de çöken apartman kompleksiyle ilgili haber yapan Miami Herald Gazetesi ekibi oldu.
 • Araştırmacı Gazetecilik Ödülü’nün sahibi Florida’da geri dönüşüm tesisinin doğaya zarar verdiğini gösteren Sudaki Zehir dizisi ile Tampa Bay Times oldu.
 • Kamu Hizmeti Ödülü’nün sahibi Trump yandaşlarının Kongre’ye baskın yaptığı olayı haberleştirdi. Bu çalışması ile Washington Post gazetesi ödüle hak kazandı.
 • Uluslararası Gazetecilik Pulitzer Ödülü kazananı Newyork Times ABD’nin Suriye, Irak ve Afganistan’da yol açtığı sivil ölümlerini konu alan haberleri ile kazandı.
 • Son Dakika Haber Fotoğrafçılığı Ödülü’nün sahipleri ABD Kongre binası baskının fotoğrafları ile Getty Images foto muhabirleri ve Afganistan’dan çekilen ABD güçlerinin fotoğrafını çekerek ölümsüzleştiren Los Angeles Times oldu.
 • Fotoğrafçılık Ödülü’nü COVID-19 salgınının Hindistan’daki etkilerinin ölümsüzleştirildiği fotoğraflarla Reuters Haber Ajansı foto muhabirleri kazandı.

Her yıl Mayıs ayında verilen Pulitzer Ödülü sadece ABD vatandaşlarına değil; uluslararası alanda verilen bir ödüldür. Aynı zamanda ülkemizden de Pulitzer Ödülü kazanmış bir vatandaşımız vardır. Amerikan Associated Press (AP) Ajansı bünyesinde çalışan Murad Sezer 2005 yılında kazandı. Murad Sezer’in Pulitzer haber ödülü kazanmasını sağlayan fotoğrafı ise Irak/Felluce’de ölmüş arkadaşlarının başında yas tutan Amerikan deniz piyadeleri fotoğrafıydı.

Habercilikle ilgili diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir >>>

AP Ajansı ve Habercilik Tarihi

Reuters Ajansı ve Habercilik Tarihi

Haber doğrulama nasıl yapılır?

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email