Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Photoshop

Film afişleri nasıl yapılır? Hangi programlar kullanılır?

Film afişleri

Öncelikle film afişi nedir sorusuyla başlayalım. Film afişi filmi izleyecek olan kişiyi filme çekmek film hakkında bilgi vermek için yapılır. Yani dünyanın en iyi filmini yapsanız da kötü bir film afişiniz varsa filminiz çok fazla izlenmeyebilir. Film afişi hazırlanırken renk uyumları, güzel bir yazı, iyi bir slogan vb. şeyler önemli faktörlerdendir.

Film afişleri

  Film afişi yapılırken dikkat edilmesi gereken özellikler nelerdir?

 Teknolojinin gelişmesiyle beraber hem dünya da hem de ülkemizde sinema sektörü oldukça gelişmiştir. Bu gelişmeyle beraber yapımcılar arasında büyük bir rekabet başlamıştır. Bu rekabette öne geçmek istiyorsanız güzel bir film afişiniz olmalıdır. Film afişinde dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardır. Bunlar:

  1-)Afiş seyirciye film hakkında bilgi vermelidir.

  Afişte filmin tüm özellikleri izleyiciye aktarılmalı, afişle film arasında bir bağlantı yaratmalıdır. Çünkü film afişi adeta filmin bir dilidir. Film afişini tasarlayan kişi grafik tasarımcıdır. Grafik tasarımcı afişi olabildiğince çekici göstermeli seyirciyi filme çekmelidir.

  2-)Afişin renkleri

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkiler tüm markalar tarafından kullanılmaktadır. Renklerin satın alma ve beğenme üzerindeki etkileri de büyüktür. Afşin rengi, seçilen yazının biçimi bunlar birbiri ile uyumlu olmalıdır. Çünkü yazının şekli görsel açıdan güçlü olmakla beraber filme olan ilgisini de arttırır. Seçilen renkler aslında filmin konusu hakkında bilgi verir. Korku filmlerinin afişinin hep siyah ya da aşk filmlerinin ise kırmızı olma sebebi budur. Çünkü kırmızı aşkı siyah ise ölümün ve matemin rengidir. Renklerin psikoloji üzerinde de etkisi çok büyüktür, filmin konusuna göre renk seçimi seyirci üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır.

Film afişleri

  3-)Afişin Üzerindeki Düzen

Afişin yazı biçimi ve afişin sadeliği önemli konulardır. Afiş olabildiğince sade ve akılda kalıcı olmalıdır. Karmaşık ve görüldüğü anda unutulan afişler seyirci üzerinde kötü bir izlenim yaratacağı için filme karşı ilgi uyandırmaz. Afişin akılda kalıcı olmasının nedeni izleyicinin beynine filmi yerleştirmektir ve bunun sonucunda izleyicide bir merak uyandırarak filmi izlemesini sağlar.

  4-)Afişin Üzerindeki Slogan

Afişin üzerindeki slogan film hakkında bilgi vermeli ve olabildiğince kısa olmalıdır. Eğer uzun olursa akılda kalıcı olmaz ve seyirciye film hakkında bir bilgi vermez. Eğer uygun bir slogan bulamıyor iseniz filmin adıyla ve uygun yazı biçimi, uygun renklerle bir film afişi yapılabilir. Afiş metinleri, başlık, alt başlık ve mutlaka bir slogan içermelidir. Bunun dışında saat, tarih gibi ek metinler de eklenebilir. Tasarım açısından da afişi destekleyen metinler büyük puntolarla yazılmalıdır. Birden fazla font kullanmak da görsel bir karmaşaya neden olacaktır.

Film afişleri

5-) Afişe uygun görseller

Afişte filmi anlatan en iyi görseller kullanılmalıdır. Görsel mümkün olduğunda büyük seçilmelidir. Çünkü afiş üzerindeki metnin okunması için belli bir süre geçmesi gerekir. Fakat görseller için bu durum söz konusu değildir. O nedenle, hedef kitleye uygun büyük görseller kullanılarak ilk etki oluşturulmalıdır. Örneğin; filmden bir sahnenin yanında oyuncuların görselleri de eklenmelidir.

Film afişi için hangi programlar kullanılır?

Film afişi hazırlamak için amatör veya profesyonel anlamda birçok görsel editör kullanılabilir. En çok tercih edilenleri sıralamak gerekirse;

Daz Studio

Karakter modelleme yaparak afiş oluşturmak için harika bir programdır. İnternet üzerinde birçok karakter modeli indirilerek de kullanılabilir. Yine karakter oluşturma dışında, ışık, animasyon vb birçok amaçla da kullanılabilir. Fakat kullanımı konusunda oldukça ileri seviye uzmanlık istemektedir.

GIMP

Ücretsiz bir yazılımdır. Kullanımı kolay ve pratiktir. Afiş oluşturmanın yanında rötuş ve restorasyon gibi amaçlar için de kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken hayal gücünüzü çalıştırmaktır.

Canva

Film afişleri hazırlamanın yanın da sosyal medya tasarımları oluşturmak için de kullanılan oldukça popüler bir internet sitesidir. Ücretli ve ücretsiz versiyonları bulunmaktadır.

Adobe Photoshop

Resim işleme konusunda bir endüstri standardıdır. Piksel tabanlı olarak çalışır. Biraz kullanımı öğrenildiğinde bile harika film afişleri oluşturulabilir. Ücretli bir programdır.

Adobe Illustrator

Yine Adobe firmasının yine sektör lideri grafik hazırlama programıdır. Vektörel tabanlı olarak çalışır. Adobe Photoshop gibi ücretli bir programdır. Film afişi hazırlarken çözünürlük konusunda dikkat edilmesi gereken iki özellik vardır. Bunlardan ilki; afiş kağıda baskı yapılacaksa CMYK renk modunda 300 dpi, afiş internet ortamında kullanılacaksa RGB renk modunda 72 dpi olarak hazırlanmalıdır. Ayrıca kâğıt baskılar için ortalama 3-5 mm arası da baskı payı bırakılmalıdır.

Film afişleri

Film afiş boyutları nedir?

İlk afişler tiyatro oyunlarını sergilemek için kullanıldığından bu yana afiş boyutları da büyük değişimler geçirdi. Şu anda en çok kullanılan afiş boyutları 27″ x 40″ dir. Diğer bir ölçü de 40″ x 60″’dir. Bu ölçüler özellikle otobüs durakları için idealdir. Bir film için bir afiş tasarlanmamalı, sergilenecek mekanlar için farklı boyutlarda birden çok afiş tasarımı yapılmalıdır.

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email