Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Kurgu

Filmde Letterboxing ve Pillarboxing

Letterboxing ve Pillarboxing, bir ekranda farklı bir oranla sunulsa bile filmin en boy oranını koruma yöntemleridir. Yakalama ve görüntüleme en boy oranları arasında bir tutarsızlık olduğunda ekranda siyah çubuklar (veya matlar) görünebilir. Ekranın üst ve alt kısmındaki siyah çubuklara ” Letterboxing ” adı verilir ve filme alınan içeriğin ekrandan daha geniş bir en boy oranına sahip olması durumunda görünür. Ekranın solundaki ve sağındaki siyah çubuklara ” Pillarboxing ” denir ve filme alınan içeriğin ekrandan daha yüksek bir en boy oranına sahip olması durumunda ortaya çıkar.

Ekran oranları farklı ortamlarda film gösterimi yapılacağında bir dönüştürme işleminin yapılması gereklidir. En çok kullanılan dönüştürme işlemi ise sinema yapımlarının televizyon ekranlarında gösterilmesi için yapılır. Sinemanın çok geniş ekran oranı televizyonun geniş ekran oranı (16:9 veya 4:3) için dönüştürülmelidir. Ekran oranlarını birbirine dönüştürmede kullanılan dört temel yöntem bulunmaktadır. Bunlar:

1-Kenarların kırpılması. Kenarlardaki görüntüler de kırpılacaktır.

2-Görüntünün yatay sıkıştırılması. Biçim bozulmaları yaşanacaktır.

3-Pan ve scan:Görüntünün anlamı bozmayan kısımları alınır. Bu her karede değişeceği için zahmetli ama ideal bir yöntemdir.

4-Letterbox:Görüntünün altına ve üstüne siyah şerit yerleştirilerek yeni çerçeve oranı için uygun hale getirilmesidir. Bu da uygulanması kolay olan ve en çok kullanılan yöntemdir.

Son İmparator  (The Last Emperor) - 1987

Son İmparator  (The Last Emperor) – 1987

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email