Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Fotoğraf

Genç fotoğrafçılara tavsiyeler

fotoğrafçılara tavsiyeler

Fotoğrafçılık hem kendinizi hem de etrafınızdaki dünyayı yansıtmanın mükemmel bir yoludur. Oldukça yaratıcı, hayal dünyasından beslenen ve heyecan verici bir alan olması fotoğrafçılığın pek çok kişi tarafından merak edilmesini sağlar. Özellikle genç kuşak anılarını ölümsüzleştirmek, dünyaya bakış açısını yansıtabilmek ve çekimleriyle kendi dünyasını yaratmak için fotoğrafçılığa ilgi duymaktadır. Bugün yazımızda genç fotoğrafçılara tavsiyeler ve önerilerde bulunacağız.

1.    Sabırlı olun

Fotoğrafçılık da her profesyonel alan gibi zaman içerisinde kendi tarzınızı keşfedebileceğiniz, teknik ve yöntemlerini öğreneceğiniz bir alandır. Bu nedenle kamerayı elinize alır almaz harikalar yaratmayı hedeflemeyin. Zaman içerisinde çok daha kaliteli ve profesyonel fotoğraflar çekeceğinizi, şuan yapacağınız çalışmanın fotoğrafçılık kariyerinizin ilk ve en önemli adımı olacağının farkında olun.

2.    Eleştiriye açık olun

Eğer iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsanız eleştiriye açık olmanız çok önemlidir. Fotoğrafçılık alanında deneyimli kişilere eserlerinizi sunarak onların fotoğraflarınız hakkındaki yorumlarını dinleyebilirsiniz. Yapıcı eleştiriler fotoğraf çekimi konusunda yaptığınız hataları görmek, teknik ve fotoğraf çekim alanınızı geliştirmek bakımından size oldukça yardımcı olacaktır. Bu nedenle eleştiriye kapalı olmamaya ve onları kendinizi geliştirmenin altın birer fırsatı olarak görmeye çalışmanızı öneririz.

fotoğraf tavsiyeleri

3.    Rehberlik/eğitim alın

Eğer fotoğrafçılık konusunda bir ilginiz olmasına rağmen eğitim ya da bilginiz çok yoksa; mutlaka bu alanda bir rehberlik ya da eğitim almayı düşünmelisiniz. Bu konuda online olarak paylaşılan kurs ve eğitim programlarına katılabileceğiniz gibi profesyonel fotoğrafçıların yanında çalışarak da doğrudan pratik bilgiye erişme imkanına sahip olabilirsiniz. Hem teorik hem de pratik eğitim alarak fotoğrafçılık alanında istediğiniz başarıyı yakalayabilirsiniz.

4.    Bir fotoğrafçı grubuna katılın

Fotoğrafçı grupları hem amatör fotoğrafçılar hem de profesyonel fotoğrafçı olmak için çalışan kişilerin yer aldığı karma gruplardır. Bu gruplara sosyal medya platformları üzerinden kaydolarak oradaki insanların yaptıkları fotoğraf çekimlerine, kullandıkları ekipmanlara ve yorumlara ulaşabilirsiniz. Özellikle ürün değerlendirmeleri kendi fotoğraf ekipmanlarınızı tercih ederken doğrudan bilgi alabileceğiniz ana kaynaklar olacaktır. Aynı zamanda bu gruplarda aklınıza takılan soruları sorabilir; fotoğraflarınızı paylaşarak yorumlanmasını sağlayabilirsiniz.

profesyonel fotoğrafçı olmak

5.    Fotoğrafçılık yeteneklerinizi ışıldatacak mekanlar keşfedin

Fotoğraf makinenizin ve çekim ekipmanlarınızın iyi olması kadar fotoğraf çekeceğiniz ortamın da kaliteli ve etkileyici olması çok önemlidir. Özellikle doğa fotoğrafçılığı yapıyorsanız özel mekanlar keşfetmeniz iyi bir fotoğrafçı olmak konusunda sizin en büyük avantajınız olacaktır. Bunun yanı sıra yine dış çekim, doğru ışık ve arka plan ayarlamaları için de doğru mekan seçimi yapmanız gerekecektir. Mekan seçimi için önce civarınızdaki alanları incelemenizi; daha sonra önerilen mekanları ziyaret etmenizi ve kendi mekanlarınızı keşfetmenizi öneririz.

6.    Yeteneklerinizi geliştirmek için çalışın

Fotoğrafçılık da tıpkı bir kas gibidir. Her gün ve doğru yöntemlerle çalışılması gerekir. Bu nedenle yeteneklerinizi geliştirmek istiyorsanız mutlaka çalışmanız gerekecektir. Belki aynı fotoğraf karesi için yüz farklı ayar yapmanız gerekecektir; ama ancak bu kadar uğraştıktan sonra istediğiniz kareyi yakalamanız mümkün olacaktır. Bu nedenle her zaman yeteneklerinizi geliştirmek, fotoğrafçılık deneyiminizi arttırmak, ekipman ve çekim tekniklerinde uzmanlaşmak için çalışmanız gerekecektir. 

fotoğraf makinesi seçimi

7.    Fotoğrafçılık araçlarınıza yatırım yapın

İlk kez fotoğrafçılık yapmaya başladığınızda en profesyonel makineyi ve ekipmanları temin etmenize elbette gerek yoktur. Bu durumda fotoğraf makinesi seçimi konusunda belki ikinci el, çok profesyonel olmayan ekipmanlarla başlayabilirsiniz. Ancak zaman içerisinde mevcut ekipmanlarınız sizi yarı yolda bırakabilir. Bu nedenle eğer fotoğrafçılık konusunda profesyonelleşmek ve kaliteli fotoğraflara imza atmak istiyorsanız doğru ekipman seçimi yapmanız ve ekipmanlarınızı yükseltmeniz gerekecektir.

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email