Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

HABERLER

Sosyal Medyadaki Küfür, Hakaret ve Taciz İçerikli Yorumlara Google’dan Harassment Manager Engeli Geliyor

Google Harassment Manager

12 Mart 2022

Dünyanın en iyi arama motoru Google, Harassment Manager adlı yeni uygulamasını dünya kamuoyu ile paylaştı. Ünlü kişiler ile gazeteciler için geliştirilen bu yazılım, sosyal medya ortamında taciz, hakaret ve küfür içerikli yorumlar ile alakalı toplu işlem yapacak. Şimdilik test aşamasında olan bu uygulamanın kısa süre içerisinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Amerikan merkezli dünya çapında faaliyet gösteren en iyi arama motoru Google, Jigsaw şeklinde nitelendirdiği teknoloji geliştirme firması, özellikle de tanınmış ünlü kişiler ve gazetecileri oldukça yakından ilgilendiren açık kaynak kodlu bir şekilde faaliyet gösteren uygulamayı geliştirdi. Harassment Manager (Taciz Yöneticisi) şeklinde adlandırılan bu yazılım harikası, isminden de bilindiği gibi kişilerin internet uygulamaları üzerinden taciz edilmesinin önüne geçecek.

Jigsaw aracılığı ile geliştirilen Perspective API’nin üzerine kurulumu gerçekleştirilen bu yazılım, bir bireye ilişkin paylaşımları bir arada topluyor. Sosyal medya platformlarına odaklanan bu yazılım harikası, sahip olduğu özellikler ve paylaşımlara gelen cevapları analiz ettikten sonra taciz içerikli olanları tek tek ayırt ediyor. Kullanıcı, daha sonrasında ise hakaret, küfür ve taciz içeren bu paylaşımlar açısından topu işlem yapabiliyor. Basit bir gösterge paneli bulunan Harassment Manager, sosyal medyada linç faaliyetlerini engellemek için kullanılacak.

Harassment Manager uygulamasının ön plana çıkan ayırt edici özelliklerinden biri ise, bir kişi ya da bir kurum hakkında yapılan yorumları kendi içerisinde ayırt etme kabiliyeti gösteriyor. Böylelikle ünlü kişiler ile gazeteciler ile ilgili yorumların sertlik derecesini takip edecek. Tabii ki hakaret içerikli bütün paylaşımların incelenmesine de fırsat sunacak. Bazı kelimeler açısından filtre oluşturabilecek Harassment Manager uygulamasının kullanıcıları yorumları okuduktan sonra filtre diledikleri kelimeleri bulanık bir şekilde görebilecek.

Google Harassment Manager

Google’ın yeni uygulaması Harassment Manager, ne aşamada?

Şu an açısından sadece Thomson Reuters Vakfı bünyesinde çalışan gazeteciler aracılığı ile deneyimlenebiliyor. Yani bu uygulama, şu anda henüz test aşamasında ve bahsedilen bu gazeteciler vakfı tarafından kullanıldıktan sonra eksik ya da herhangi bir yerinde bir kusur olduğunda tamamlanıp kısa süre içerisinde Google tarafından dünya piyasalarına sürülecek. Türkiye’de ise ne zaman kullanıma gireceği henüz netlik kazanmış değil. Zira son dönemlerde Türkiye’de gazeteciler, bazen kendi duygu ve düşüncelerini samimi bir şekilde ifade etmeye çalıştıkları zaman dahi hakaret sayılabiliyor. Ya da tam tersi art niyet göstergesi olan bazı ifadeler yorumlarda kullanılabiliyor. İşte insanların iyi niyetini suiistimal edilmesi mi yoksa iyi niyetinin test edilmesi mi? Sorularına cevap bulabilmek amacıyla Google tarafından geliştirilen bu yazılım harikası uygulamanın Türkiye’de de kullanıma girmesiyle beraber insanların artık hakaret mi yoksa normal eleştirimi yaptıkları daha net bir şekilde belli olacak.

Google Harassment Manager

Bu harika uygulanma, tam kullanıma girdiği zaman insanların artık sosyal medya platformlarında birbirlerine ağır hakaret içerikli söylemlerde bulunmaları ile taciz etmeleri bir nebze olsun azalacak.

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email