Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Bollywood

Hollywood ile Bollywood filmleri arasındaki temel farklar

hollywood-bollywood

Sinema denildiğinde akla gelen iki isim olan Hollywood ve Bollywood kendilerine özgü konseptleri ve özellikleri ile iki farklı sinema kültürünü izleyicilere aktarırlar. Bugün yazımızda sizlerle bu iki sinema kültürünün temel farklılıkları üzerinde duracağız.

1.    İzleyicilere aktarılan mesaj

Hollywood filmlerinde genel olarak yapımın mesajı izleyicilere üstü kapalı bir şekilde verilir. Ancak Bollywood yapımlarında verilen mesajın net bir şekilde aktarılması söz konusudur. Aynı zamanda yapımların ana temasında da farklılıklar söz konusudur. Örneğin, Hollywood yapımı filmlerde son dönemlerde bilim kurgu temalı filmler izleyicilere aktarılır. Öte yandan, Bollywood filmleri ve yapımlarında ise ülkenin genel siyasi ve ekonomik durumu nedeniyle daha halkın içinden hikayeler ele alınır. Din, siyaset, ekonomi ve eğitim gibi sosyal temalar çerçevesinde yapımlar izleyiciye aktarılır. Yine aynı şekilde sisteme karşı çıkan, özgürlükçü genç kuşağın hikayesini görürüz.

bollywood

2.    Renk ve dekor bakımından

Kültürün sinema eserlerindeki etkisi hiçbir zaman yadsınamaz. Eğer bir tane bir Bollywood yapımı bir filme denk geldiyseniz canlı, ihtişamlı ve geleneksel renklere, dekorları ve kıyafetleri fark etmişsiniz. Hint kültürünün renkli, canlı ve gösterişli doğası Bollywood yapımları ve filmlerinde kendisini gösterir. Öte yandan, Hollywood yapımlarında daha minimal, sade ve duru renklere dekorlara denk geliriz. Geleneksel bir tarzdan ziyade daha modern ve evrensel dekorlara yer verilir.

3.    Müzik ve dans

Bollywood filmleri ile özdeşleşen bir diğer husus ise müzik ve danstır. Hint kültürünün ayrılmaz bir parçası olan müzik ve dans filmde her an kendisini gösterebilir. Öte yandan, Hollywood filmleri ve yapımlarında müzik sadece soundtrack olarak kullanılır. Müzikal yapımlar dışında karakterler birbirleri ile dans etmezler. Bollywood filmlerinde müziğin girmesi ile birlikte karakterler birbirleri ile senkronize bir şekilde dans etmeye başlarlar.

bollywood filmleri

4.    Aşk ve ilişkilere bakış

Batı kültürünün etkisiyle Hollywood yapımlarında ilişkiler genelde hızlı başlayıp hızlı biter ve cinsellik teması yoğundur. Ancak Bollywood yapımlarında kadın ile tanışan erkek kız ile çok uzun zaman geçirir. Çoğu zaman onunla filmde dans eder ve cinsellik teması arka plandadır; çoğu zaman gösterilmez. Yine Hollywood yapımlarında aldatmalar, ihanetler ve entrikalar nedeniyle ikili ilişkilerin temeli sarsılırken; Bollywood yapımlarında ilişkinin bitmesinin tek yolu ana karakterlerden birisinin ölümü olarak karşımıza çıkar.

5.    Ana karakterlerin görünümü

Hollywood yapımlarını izlediğinizde Hollywood yıldızları oldukça fit, uzun boylu ve zayıf bir vücut yapısına sahip kişilerden oluşur. Bu yapımlarda vücut güzelliği oldukça ön plandadır. Öte yandan, Bollywood’da vücut güzelliği ve sıfır beden algısından daha çok yüz güzelliği üzerinde durulur. Mükemmel vücut arayışı yoktur.

bollywood yıldızları

6.    Film yıldızlarının seçimi

Hollywood yapımlarında ön planda olan filmdir. Aktörler bu yapımlarda sevilirse ve beğenilirse şöhret sahibi olurlar. Ancak Bollywood yıldızları bakımından tam tersi bir durum söz konusudur. Bir aktör sevildiği takdirde yapımlar izlenir. Aksi takdirde yapım çok kaliteli de olsa sevilen aktörlerden yoksunsa o kadar rağbet görmeyecektir. Bu iki sinema kültürünü birleştiren konulardan birisi ünlü ve popüler yıldızların hem Bollywood hem de Hollywood yapımlarında çalışmış olmasıdır.

7.    Komedi filmlerinde hikaye akışı

Her iki yapımda da hikayenin başlangıcı, gelişmesi ve bitimini görürüz. Buradaki farklılık Hollywood yapımlarında olayların gelişimi daha ön plandadır. Genelde olaylar aksi şekilde gelişir. Öte yandan Bollywood yapımlarında kara mizahın etkisi daha az görülür. Burada ön planda olan şey karakterlerin arasındaki konuşmalar ve şakalar olarak karşımıza çıkar.

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email