Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Sosyal Medya

Instagram Hesabını Büyütmek İsteyenler İçin 6 Öneri

instagram

Sosyal medya kullanıcılarının sayısı her geçen gün daha da artıyor. Sosyal medya uygulamaları hayatımızda çoktan yerini aldı bile. Birçok sosyal medya portalı ve aplikasyonu var. Sosyal medya ortamları arasında en çok dikkat çeken uygulamalardan biri de Instagram olduğunu yadsınamaz bir gerçek.

Instagram son yıllarda yaptığı yenilikler ve geliştirmelerle adından sıkça bahsettiriyor. Yakın zamanda Facebook’tan bile daha büyük bir yapı olması beklenilen bir gerçek. Siz de instagram’da bir hesabınız olsun veya mevcut hesabınızın popüler olmasını istiyorsanız bu yazı tam da size göre…

Adım adım Instagram hesabınızı büyütmek ve geliştirmek isteyenler için bir rehber hazırladık.

instagram

Amacınızı belirleyin, kitlenizi tanıyın!

Birçok instagram kullanıcısın profilini büyütememesinin başında kitlesine uygun içerikler sunmuyor olması veya henüz doğru kitleye ulaşamamış olması yatıyor. Doğru kitleye ulaşmak için hedeflerinizi ve amaçlarınızı not edin. Bu doğrultuda size uygun bir kitlenin özelliklerini belirlemeye çalışın ki bu sayede mevcut kitlenizin nelerden hoşlanacağını, sizden ne tür içerikler bekleyeceğini kolaylıkla tahmin edebilin. Bu yöntem size kitlenizle aranızda bir bağ kurmanızı ve benzer özellikteki kişileri de profilinizi keşfetmesine yardımcı olacaktır. Kısacası yaz tatili içerikleri görmek isteyen bir kitleye, kış tatilinden bahsetmek size çok fazla bir şey kazandırmayacaktır.

İçeriklerinizi bir standarta sokun!

Oluşturduğunuz gönderili mümkün olduğunca belirli bir kalıp veya şablon dahlinde yapın. Yazı tipi, şekli ve renk seçimlerini belirli kriterler dahilinde tutun. 1-2 aylık bir süre sonra artık takipçileriniz sizin tarzınızı özümsemiş olacaktır. Bu sayede gönderilerinizin ya da içeriklerinizi başka instagram hesapları tarafından yayımlansa bile takipçileriniz bu içeriklerin size ait olduğunu bilecektir. Bu yöntem size ilk ve en önemli konu olan marka bilinirliği sağlayacaktır. Sonra kaliteli gözükmenizde yardımcı olacaktır. Kesinlikle belirli bir standardınız olsun….

instagram

Düzenli olarak paylaşım yapın!

Instagram hesabınızı büyütmek istiyorsanız, özellikle düzenli olarak paylaşım yapmaya özen göstermelisiniz. İstatistikler düzenli olarak paylaşım yapan hesapların yapmayanlara göre daha fazla etkileşim içerisinde olduğunu söylüyor. Etkileşimler instagram algoritması için değerli ölçütlerden sadece bir tanesi. Etkileşimleri yüksek hesapların önerilenlerde veya keşfette yer alma olasılığı oldukça yüksek. Unutmayın, etkileşim sizin için daha fazla beğeni, yorum ve takipçi demek.

Instagramın size sunduğu tüm fonksiyonları kullanmaya çalışın! Hikayeler, Reels ve gönderiler!

Instagram kendi içerisinde birçok fonksiyonu barındırıyor. Örnek olarak hikâye, reels ve gönderi, IGTV… Eğer instagram hesabınızı büyütmek istiyorsanız, instagram’ın sizden beklentilerini karşılamalısınız. Instagramda hikâye atmak popülerken hikâye atmalı, gönderi paylaşmak popülerken gönderi paylaşmalısınız. 2022 yılı için popülerlik Reels’ta! Varsa yoksa reels!

Aktif olun, sosyal olun!

Hedeflediğiniz kitleye uygun içerikler üreten kullanıcıları takip edin, gönderilerine beğeni ve yorum yapın. Düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin. Unutmayın birileri yorumları okuyor. Hatta yorumuna cevap verdiklerinizin profilinizi ziyaret etme olası oldukça yüksek. Profil ziyareti demek beğeni ve takipçi potansiyeli demek…

instagram

Her şeyden önce sabırlı ve kararlı olun!

Bir instagram hesabı açtıktan sonra iş büyütmeye geldiği zaman herkes kısa bir dönem için sabırlı ve istekli oluyor. 1-2 aylık bir süreçte herhangi bir kimse hesabını inanılmaz büyüklüklere ulaştıramıyor. İstisnalar yok değil elbette…

Kendinize hedefler koyun ve adım adım ilerleyin. Instagram hesabınızı büyütmek sandığınız kadar kolay olmayacak. Sabırlı ve kararlı olun. Instagram hesabını büyütmekte başarılı olanların ortak noktası minimum 3 ay boyunca istikrarını ve sabrını kaybetmemek. 3 ayın sonunda gözle görülür bir ilerleme olduğunu ve ilerleyen aylarda çok daha hızlı yol aldıklarını her fırsatta dile getiriyorlar.

Bitirirken…

Kısaca özetlemek gerekirse yapmanız gerekenler oldukça basit. Instagramı aktif kullanmalı ve etkileşimde kalmalısınız. Özgün içerikler üretirseniz kısa sürede hızlı bir büyüme yakalayabilirsiniz. Hedef kitlenizin sizi bulmasını beklemeden, siz hedef kitlenizi bulmaya çalışın. Yeniliklere açık ve trendlere uyum sağlayın. Hepsinden önce istikrarlı ve kararlı olun. Çok kısa bir sürede inanamayacağınız başarılar elde edebilirsiniz.

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email