Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Sosyal Medya

Instagram İçin Etkili Post Hazırlama Rehberi

İnstagram İçin Etkili Post Hazırlama

Instagram’da takipçi kazanmak, gönderi etkileşimlerini arttırmak ve başka kullanıcıların hikayelerinde gönderilerinizi paylaştığını görmek herkesin arzuladığı bir durum. Teknik olarak bunu başarmak çok kolay. Bu yazıda etkili bir Intagram postu hazırlamak için dikkat etmeniz gerekenleri aşağıda başlıklar halinde belirtiyoruz.

Instagram’ı tanıyın, anlayın!..

Birçok kullanıcı Instagram’ı hala fotoğraf paylaşma platformu olarak tanıyor. Instagram’ın değiştiğini ve sürekli geliştiğinin farkında olun. Instagram kurulduğu yıllarda yaptığı yatırımlar ve görsel kaynakları daha ön planda çıkarmasıyla ön sıralarda yerini almıştı. Geçtiğimiz 1-2 yıl içerisinde kişisel bloglardan tutun büyük markaların bile Instagram’da yer almak için çalışmaya başladığınızı göreceksiniz!

Sizin de küçük ya da büyük bir Instagram hesabınız vardır veya hali hazırdaki hesabınızı geliştirmek, yeni kullanıcılara tanıtmak istiyor olabilirsiniz. Reels, post ve hikayelerden tutun her yolu denemiş bile olabilirsiniz. Eğer Instagram’da 3-4 aylık bir süre geçirmiş ve yeterli derecede takipçi sayısına ulaşamadıysanız büyük ihtimalle hala doğru kitleyi bulamadınız veya Instagram’ı tam olarak tanımıyorsunuz demektir. Instagramda başarılı olmak, güzel içerikler oluşturmak için öncelikle, Instagram’ı ve Instagram algoritmasını tanımalı ve anlamalısınız.

İnstagram İçin Etkili Post Hazırlama

Konunuzu belirleyin, özetleyin!

Bir gönderi hazırlamadan önce mutlaka gönderi konunuzu belirleyin ki gereksiz bilgi fazlalığına ve okunabilirliği düşürmeyin. Anahtar kelimelerini ya da ifade etmek istediğinizi ana düşünceyi bir kenara not edin. Bu kısım gönderi oluştururken doğru hashtag kullanmanızı ve doğru kişilerle etkileşime girmenizde size kolaylık sağlayacaktır.

Okuması kolay metinler hazırlayın!

Gönderi konunuzu veya temanızı belirlediyseniz, şimdi sıradaki adımda okunulabilir ve anlaşılabilir gönderi hazırlamak var. Mümkün olduğunca basit cümleler kurmaya ve herkesin anlayabileceği tarzda olmasına özen gösterin. Uzun yazılı gönderiler adı gibi uzun ve sıkıcı olacağı için size fayda sağlamayacaktır. Görsel içerikli paylaşımlar yapıyorsanız burada da birbirinden değişik filtrelerden ziyade birbirine yakın filtreler veya birbirleriyle ilişkili görseller kullanmaya özen gösterin.

İnstagram İçin Etkili Post Hazırlama

Boyut, biçim, renk ve yazı

Instagram gönderiler için belirli bir kalıp vermese de profesyonel gönderiler hazırlamak için önerilen Instagram ölçülerini gözden geçirmelisiniz. Instagram’ın önerdiği görsel ise kare ve 1080*1080 piksel boyutlarında olmalıdır. Böylece gönderileriniz bütünlüğünü ve gönderi akışını da bu sayede dengelemiş olacaksınız. Özellikle gönderilerde kullanacağınız yazı ve yazım şekliniz, renk ve şablon da oldukça önemlidir. Gönderilerini beğendiğiniz influcerların kullanıcı hesaplarını veya diğer kurumsal hesapları inceleyerek hem bir fikir edinirsiniz hem de bir rakip analizi yapmış olursunuz.

Ayrıca küçük bir önerimiz daha var. Bir gün kurumsal içerik hazırlayıp, ertesi gün dost canlısı içerikler paylaşmak kitlenizle kuracağınız bağı perdeleyebilir. Belirli bir standart içinde olmak, sizi takip edenlerin sizi tanıması ve hesabınızı özümsemesini kolaylaştıracaktır. Bu nedenli “sen” veya “siz” dillerinden hangisini kullanacağınıza karar verin.

İnstagram İçin Etkili Post Hazırlama

Dikkat ederseniz; profesyonel olarak Instagram’da paylaşım yapan sayfaların veya influcerların belirli bir tarzı olduğunu ve gönderilerinin de belli bir kalıp çerçevesinde olduğunu hemen fark edeceksiniz. Farklı şeyler deneyerek kitle toplamak yerine, güzel bir şablon etrafında paylaşım yaparak hem profesyonel içerikler üretebilir hem de tarzınızı ortaya koymuş olursunuz. Kısa bir zaman sonra tarzınızı seven kullanıcıların takibe başladığını göreceksiniz. Bugün yaptığınız değişikliği istikrarlı bir şekilde devam ettirmeniz önemlidir. Çünkü ilk başta da ifade ettiğimiz gibi Instagramı tanımak önemli… Algoritma aktif kullanıcıları seviyor. Hem aktif hem de güzel içerikleri belli bir düzen içinde  paylaşmaya, faydalı olmaya özen gösterirseniz hedeflerinizin çok kısa sürede gerçekleşeceğinden emin olabilirsiniz.

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email