Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Habercilik

İnternet Haberciliğinde Robot Gazetecilik

İnternet Haberciliğinde Robot Gazetecilik

Gazetecilik tarihine teknolojide yaşanan gelişmeler damgasını vurmuştur. Örneğin, renkli baskı makineleriyle birlikte gazeteler siyah beyaz baskıyı terk etmiş; internet ve bilgisayarın icadıyla internet haberciliği dönemi başlamıştır. Dolayısıyla günümüzdeki yapay zeka teknolojisinin de habercilik anlayışını değiştirmesi oldukça doğaldır. İnternet haberciliğine damgasını vuran robot gazetecilik yeni nesil bir habercilik anlayışını okuyuculara sunmaktadır.

Robot Gazetecilik Nedir?

Spor, finans, hava durumu, adli ve doğal afet türündeki haberlerin herhangi bir gazetecinin etkisi olmaksızın bilgisayarlar/algoritmalar aracılığıyla yazıldığı gazeteciliktir. Bu gazetecilik aynı zamanda bilgisayarlı gazetecilik, otomatik gazetecilik ya da yazılım türevli gazetecilik olarak da ifade edilebilmektedir. Robot gazetecilik ortalama 10 yıl kadar uygulanan bir gazetecilik türüdür. İngiltere ve Amerika gibi ülkelerde bu teknoloji benimsenmiştir.

İnternet Haberciliğinde Robot Gazetecilik

Neden Robot Gazetecilik?

Genel olarak robot gazetecilik nedir sorusunun ardından en çok merak edilen diğer bir soru bu gazetecilik anlayışına neden ihtiyaç duyulduğudur. Robot gazeteciliğin tercih edilmesi internet haberciliğinin doğasında gizlidir. İnternet haberciliğinde önemli olan şey hızlı bir şekilde haberleri okuyucuya aktarmaktır. Bu kapsamda robot gazeteciliğin hem hızlı bir şekilde haberlerin yayınlanmasını sağlaması hem de ekonomik bakımdan daralmaya yardımcı olması tercih edilmesini sağlamıştır. Robot gazetecilik daha ekonomik ve daha hızlı olduğundan oldukça pratik bir gazetecilik türüdür.

Robot Gazetecilikte Nasıl Haber Üretilir?

Algoritmaların haber metinlerini oluşturması, haberin türüne göre farklılık gösteren aşamaların izlenmesiyle gerçekleştirilmektedir. Genel olarak yapay zeka gazetecilik haber üretim aşamalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

İnternet Haberciliğinde Robot Gazetecilik

1.     Verilerin Çekilmesi

Haberle ilgili başlıklar geldikten sonra algoritmalar ile haber içeriği oluşturulabileceğine inanılan veri havuzu taranır.

2.     Verilerin Haber Değerinin Hesaplanması

İkinci aşamada veri havuzundaki bilgilerin haber değeri hesaplanır. Haber değeri olmayan ya da düşük olan veriler pasif hale getirilir. Haber değeri olan veriler tespit edilir.

3.     Verilerin Sıralanması

Haber değeri olan birden fazla veri olabilir. Bu nedenle haber değeri olan verilerin sıralanarak bir öncelik – sonralık sırası oluşturulması gerekir.

4.     Verilerin Haberle İlişkilendirilmesi

Bu aşamada öncelikli veriler, söz konusu haber ile ilişkilendirilir. İlişkili olmayan veriler kapsam dışı bırakılır.

5.     Haberin Oluşturulması

Haberle ilişkili veriler sıralanarak haber metni oluşturulur. Haber metni oluşturulurken habercilikte yapay zeka aracılığıyla veriler, haber akışına uygun sırada metne yerleştirilmektedir.

İnternet Haberciliğinde Robot Gazetecilik

Habercilikte Yapay Zeka Kullanımının Avantajları

Yapay zekanın habercilikte kullanılmasının haber şirketlerine pek çok farklı boyutta avantaj sağlamaktadır:  

            Daha Hızlı Haber Üretir

Normalde bir gazetecinin birkaç saatte hazırlayabileceği bir metin saniyeler içerisinde hazır hale getirilir. Aynı zamanda daha hızlı haber üreterek yayınlama, rakip haber şirketlerinden önce haberi okuyucuya sunarak kar elde etmeyi sağlar.

            Daha Fazla Haber Üretir

Robot gazetecilikle gün içerisinde bir gazetecinin hazırlayabileceğinden çok daha fazla haber içeriği hazırlanır.

            Kişiye Özel Haber Hazırlar

Kişiselleştirilmiş haber içerikleri yayınlanmasına imkan sağlanır. Algoritmalar okuyucuların kişisel tercihleri, takip ettikleri haberler ve merak ettiği bilgileri yazılımlar ile hesaplar. Böylelikle kullanıcıya özel haber oluşturma imkanı doğar.

            Kar Marjını Arttırır

Algoritmalar bir ay içerisinde on binlerce haber oluşturabilir. Bu da her bir gazeteciye verilecek ücretin haber şirketinde kalmasını sağlayarak kar imkanı doğurur.

            Araştırmacı Gazetecilik İçin Ekstra Zaman Sağlar

Yapay zeka gazetecilikte doğal afet, finans, hava durumu gibi otomatik olarak yazılabilecek haberler algoritmalar aracılığıyla halledilir. Bu sayede veri gazetecilik araştırarak yazılacak ve kaleme alınması gereken içerikler için ekstra zaman sağlar. Bu da haber şirketinin daha özgün ve kaliteli içerikleri hazırlarken zamandan tasarruf etmesine yardımcı olur.

Habercilikle ilgili diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir >>>

Haber doğrulama nasıl yapılır?

İnternet haberciliğinde çocuğa şiddet haberleri nasıl yapılmalı?

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email