Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Dizi

Kartallar Yüksek Uçar: Yeşilçam’ın Televizyona Geçişi

Kartallar Yüksek Uçar

Sadri Alışık ve Selda Alkor gibi isimler Yeşilçam’ın en önemli aktörleri olarak tanınırken, Kartallar Yüksek Uçar dizisi, bu önemli isimlerin Türk televizyonlarında seyirciyle buluşmasını sağlamıştır. Yapım tarihi 1983 ve yayın tarihi 1984 olan bu TRT 1 dizisi, Atilla İlhan tarafından senaryosu yazılan, Hüseyin Karakaş tarafından yönetmenliği yapılan bir dram/macera dizisi olarak yayınlanmıştır.

Türkiye’de ilk yılları ile birlikte cumhuriyetin gelişimini konu alan dizide, iki aile arasındaki çatışma güçlü bir şekilde işlenir. Kentli ve zengin bir aile olan Banazlar ailesinin lideri Sadri Alışık tarafından canlandırılan Banazlı İsmail ile kasabalı Hanım Ağa karakteri olarak ön plana çıkan Selda Alkor arasında güçlü bir çatışma vardır. Bu iki önemli karakterin yanında da Can Gürzap, Serap Aksoy, Selçuk Özer ve Bülent Bilgiç gibi birçok güçlü oyuncu yer almıştır.

Kartallar Yüksek Uçar

Banazlı İsmail ismi dahi yıllarca bu dizi sayesinde akıllarda kalmayı başarmıştır. Çünkü Kartallar Yüksek Uçar dizisi, karizmatik ismi kadar karakterleri sayesinde de toplumdaki sosyal, ekonomik ve kültürel değişimler yanında karşılıklı çıkar çalışmaları üzerinde durarak ilgi çekmiştir. Kadrosu sayesinde de Yeşilçam’ı sinemadan ekranlara aktarmayı başarmıştır.

Teknik Kalitesi İle Kartallar Yüksek Uçar

Sadri Alışık’ın televizyon oyunculuğu için yeniden kamera karşısına geçişi Kartallar Yüksek Uçar dizisiyle olurken, akıllara kazınan jeneriği ile dizi çok önemli bir yapım olmuştur. Çekim açıları ve çekim kalitesi dönemin koşulları gereği önemli bir kalite sağlarken, ışık anlamında dizi iyi bir şekilde çalışılmış bir yapım olmayı başarmıştır. Tüm bunların yanında da oyunculuklar küçük eksikleri kapatmayı başarmaktadır.

Kartallar Yüksek Uçar

Dizide mekan seçimleri için bir yanda şehir bir yanda kasaba noktasında seçilen farklı mekanlar kullanılırken, İzmir’in birçok noktasından yararlanılmıştır. Yeşilçam’da bu konudaki ustalığını sergileyen görüntü yönetmenleri ve ışık yönetmenleri yapımda önemli bir görev alırken, Kartallar Yüksek Uçar müzikleri de keyifli bir şekilde seçilerek, 12 bölümlük dizi bir sezon boyunca yayınlanmıştır. 

Kartallar Yüksek Uçar

Kartallar Yüksek Uçar dizisi, bazı noktalarında günümüze göre görüntü kalitesi ihtiyacına sahip olsa da dönemi için çok keyifli bir yapım ortaya çıkarmıştır. Senaryoda sahne yapısına uygun bir şekilde ışıklara ve çekim açılarına dikkat edilerek, sinematografi açısından da gerçekten ince işlenmiş bir yapım ortaya çıkarılmıştır.

Dizilerle ilgili diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir >>>

Çalıkuşu: Tek kanallı TRT Döneminin Dev Prodüksiyonu

Bol ödüllü dizi: Soprano Ailesi (1999)

Yanlış Yapana Yer Yok: Taht Oyunları ( A Game of Thrones)

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email