Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

İnceleme

Masumiyeti Aramak – Gerçek Bir Hayat Öyküsü: Kelebek (Papillon-1973)

Kelebek-Papillon filmi

IMDb puanı 8 olan yapım özgürlük ve umut temalı, izlerken sizi derinden etkileyecek kült bir yapımdır. ABD yapımı bir film olan Papillon filmi gerçek bir hayat hikayesine dayanıyor. Film, Henri Charriere’nin gerçek hikayesini anlattığı kitaptan esinlenerek sinemaya uyarlandı. Fransızcada Kelebek anlamına gelen Papillon, ülkemizde Kelebek ismiyle vizyona girmiştir.  Eğer umut veren, özgürlük ve bağımsızlık fikrini göreceğiniz bir film arıyorsanız Papillon’u mutlaka izleyebilirsiniz.

Kelebek-Papillon filmi

Papillon – Kelebek Filminin Konusu

Filmin ana teması özgürlüktür. Film aynı zamanda toplumdaki suçlu algısına da ışık tutar. Aslında Papillon’un hüküm giymesinin en büyük nedenlerinden birisi Papillon’un daha önce küçük bir suçtan hüküm giymiş olmasıdır. Papillon haksız yere cinayetle suçlanmıştır ve masumiyeti kanıtlanamamıştır. Hakkında karar verilirken de önceden hüküm giymiş olması aleyhine kullanılmıştır. 25 yaşında mahkum olan ve ancak 38 yaşında hapishaneden kaçan Papillon’un özgürlüğüne kavuşması Papillon’un hırsına ve özgürlüğüne sıkı sıkıya tutunmasının bir sonucudur.

Kelebek-Papillon filmi

Özgürlüğe adanan bir yapım olan Papillon 1973 tarihinde vizyona girmiş olup bize özgürlüğün yanı sıra dostluğun ve vefakarlığın da önemini sunar. Film müzikleri de filmin vermek istediği mesajı izleyiciye aktarmakta oldukça başarılıdır.

Papillon – Kelebek Filminde Neler Oluyor?

Filmde suçsuz olduğu halde hapis cezasına mahkum edilen Papillon’un hikayesinin anlatılıyor. Mahkum edilen Papillon hapishaneye giderken Dega isimli başka bir mahkumla tanışır. Kaçması imkansız bir hapishane olan Fransız Guyanası’na gönderilen mahkumlar aynı zamanda çok ağır şartlarda çalıştırılmaktadır. Hapishane mahkumlara uyguladığı insanlık dışı muamelelerle ünlü bir hapishanedir. Papillon’un hapishaneye düştükten sonra aklında tek bir şey vardır: kaçmak. Kaçmak için fırsat kollayan Papillon, Dega’ya şiddet uygulayan bir gardiyanı döverek hapisten kaçar. Daha sonra bir mahkum arkadaşından aldığı bilgiyle bir tüccara gider; ancak tüccar onu insan avcılarına sattığından hapishaneye geri dönmek zorunda kalır.

Kelebek-Papillon filmi

Hapishaneye geri dönen Papillon hücre hapsine çarptırılır. Bu sahnelerde Kelebek filmi hücre hapsinde iki yıl kalan Papillon’un hala hapishaneden kaçma umudunu kaybetmediğini bizlere göstermektedir. Hücre hapsinde kendisine yemek veren Dega’yı ele vermeyen Papillon, bu sırada yeni bir plan yapar ve iki arkadaşıyla birlikte kaçar. Kaçarken Cüzzamlılar Adası’ndan yardım alırlar ve Venezuela ülkesine ulaşırlar. Ülkeye ulaştıklarında Papillon’un iki arkadaşı da yakalanır ancak Kelebek kaçar. Amerikan Yerlilerinin yaşadığı Guajiro köyünde uzun bir süre yaşayan Papillon en son köyden ayrılmak istediğinde sığındığı manastırdaki baş rahibenin kendisini ihbar etmesiyle yakalanır.

Kelebek-Papillon filmi

Yakalandıktan sonra aynı hapishaneye gönderilen Papillon 5 yıl daha hücre cezasına çarptırılır. Hücre cezasının ardından arkadaşı Dega ile karşılaşır; ancak çoktan akıl sağlığını yitirmiştir. Papillon buradan kaçmak için Hindistan cevizlerini bir araya getirerek bir torba sal yapar. Bu sal ile hapishaneden kaçarken hapishaneye bağırır. Sizi pislikler, ben hala buradayım der.

Kelebek-Papillon filmi

Papillon Filmi İle İlgili Bilgiler

Film ile ilgili dikkat çekici bilgiler şu şekildedir:

  • Golden Screen (Altın Perde) ödülüne 1974 ve 1984 yıllarında aday olarak gösterilmiş ve kazanmıştır.
  • Filmin bütçesi 12 milyon $’dır.
  • Filmin yönetmeni Planet of the Apes ve The Boys from Brazil gibi filmlerle tanınan, 43. Akademi Ödülleri’nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Franklin J. Schaffner’dır.
  • Filmin başrollerinde Steve McQueen ve Dustin Hoffman yer almaktadır.
  • 1973 Fransa – ABD yapımı olan bir filmdir.
  • Filmdeki hapishaneler daha sonra kapatılmıştır.

Sonuç olarak Kelebek 1973 yılında o dönemin kötü hapishane şartlarını izleyiciye aktaran, özgürlüğün ve dostluğun önemine değinen bir yapımdır.

Bu filmleri de incelemek isterseniz hemen tıklayın >>>

Masum Bir Kız ve Bir Katilin Hikayesi: Leon Sevginin Gücü

Firavun Sarayında Bir Musa Filmi – On Emir – Ten Commandments 1956

V For Vendetta neyi temsil ediyor? Maskenin Ardındaki Yüz: Guy Fawkes kimdi?

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email