Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

İnceleme

Firavun Sarayında Bir Musa Filmi – On Emir – Ten Commandments 1956

On Emir – Ten Commandments

Tarihi ve dini hikayeden temel alan filmleri seviyor musunuz? Peygamber Musa dönemini anlatan eşsiz yapım On Emir filmi Musa peygamberin hikayesini sizlere aktarıyor. Neredeyse 60 yıllık bir film olan On Emir, 1956 yılında vizyona giren epik bir film olup, başrollerinde Anne Baxter, Charlton Heston ve Yul Brynner yer alıyor. Gelin şimdi birlikte On Emir filmini detaylı bir şekilde inceleyelim:

On Emir – Ten Commandments

On Emir Filmi Konusu

Oldukça dikkat çekici ve ibretlerle dolu bir yaşam süren Musa Peygamber’in hayatını ekrana aktaran filmdir. Film Firavun’un aldığı bir kehanet ile başlar.

            Firavun’un Sarayında Musa

Bu tarihi film Hz. Musa’nın doğumunun ardından terk edilmesiyle başlar. Firavun geleceği öngören kahininden bir çocuk tarafından krallığının büyük bir tehlikeye gireceğini haber alır. Bunu öğrenince ülkesinde yeni doğmuş tüm erkek bebeklerin öldürülmesini emreder. Bunu öğrenen Jochebed ve Amram bebeklerini kurtarmak için bebeklerini saklarlar. Terk edilmiş bu bebeği bulan Firavun’un kız kardeşi Musa’yı Mısır sarayına getirerek yetiştirmeye başlar.

On Emir – Ten Commandments

            Mısır Tahtının Varisi: Musa

Saraya getirilen Musa, ölüm tehdidinden uzak bir şekilde, bir prens gibi yetiştirilir. Musa film boyunca adaleti, iyi kalpliliği ve tevazusu ile çok sevilen ve sıradaki Firavun olarak görülen genç bir delikanlıdır. Tahtın mirasçısı olarak görülen Musa’ya tahtı bırakmak istemeyen ve Prenses Nefertiti’nin kalbini kazanmak isteyen Musa’nın erkek kardeşi Ramses planlar yapmaya başlar.

On Emir – Ten Commandments

            Musa Gerçek Soyunu Öğrenir

Saraya bebekken getirildiği için kendisini Firavun soyundan birisi olarak gören Musa, filmin ilerleyen dakikalarında asıl soyunun İsrailoğulları’na dayandığını öğrenir. Gerçek soyunu öğrenmesi ile birlikte Musa peygamber film boyunca, köle hayatı yaşayan ve kötü muamelelerle aşağılanan İsrailoğulları’nı korumayı kendisine görev edinir. Onlara istediği hayatı Mısır’da sunamayacağını anlayan Musa en son İsrailoğulları ile birlikte Mısır’ı terk etme kararı alır. Mısır’ı terk ederken dinimizde de geçen bir mucize olan denizin ikiye ayrılması gerçekleşir. İsrailoğulları’nın kaçmasını istemeyen Firavun onları askerleri ile birlikte takip eder. En son deniz kıyısına kaçan İsrailoğulları’nı Mısır’dan çıkarmak için asasını kaldıran Musa asasını yere vurması ile birlikte denizi ortadan ikiye ayırır. İsrailoğulları bu aralıktan geçtikten sonra onları kovalayan Firavun ve askerleri denizin tekrar birleşmesi ile birlikte telef olur. Bu yüce görevi kendisine vazife edinip halkı için fedakarlıklar yapan Musa peygamber olur.

            Musa’ya On Emirin İnmesi

Nasıl Hz. Muhammed’e Kuran indiyse Musa Peygamber’e de 10 Emir inmiştir. Peygamber olduktan sonra 10 Emirin inmesi ile birlikte peygamber olan Musa 10 Emri İsrailoğulları’na öğretmek ve onlara yol göstermek için çalışmaya başlar. İsrailoğulları’na gelen bu on emir ise şu şekildedir:

  1. Tek tanrı YVH olacak
  2. Putlara inanılmayacak.
  3. Tanrının ismi boş yere anılmayacak.
  4. Haftanın altı günü üretken olunacak sabat gününde dinlenilecek ve tanrıya ibadet edilecek.
  5. Baba ve anaya saygı duyulacak.
  6. İsrailoğulları kimseyi öldürmeyecek.
  7. İsrailoğulları kimseyle zina etmeyecek.
  8. İsrailoğulları kimseden malını çalmayacak.
  9. İsrailoğulları komşularına karşı şahitlik yaparken yalan söylemeyecek.
  10. İsrailoğulları yakınlarının ve komşularının mülklerine göz dikmeyecek.

Oldukça uzun bir film ve çekildiği döneme göre de yüksek bütçeli bir maliyeti olan Hz. Musa filmi On Emrin inişi, Firavun – Musa arasındaki savaş ve inancın mucizelerini gözler önüne seren bir yapım olarak o döneme damgasını vurmuştur. Hala da bilinen ve özel bir yapım olarak izlenen On Emir, dini film izlemek isteyenler için ideal bir seçim olacaktır. 

On Emir – Ten Commandments
On Emir – Ten Commandments
Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email