Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Habercilik

Reuters Ajansı ve Habercilik Tarihi

reuters

İletişimde yeni bir döneme geçmemizi sağlayan iletişim teknolojileri uluslararası iletişimi ve kitle iletişimini ön plana çıkarmıştır. Haber ve basın sektöründeki uluslararası haber ajanslarını ele aldığımızda ilk akla gelen ajanslardan birisi de Reuter Haber Ajansı’dır. Gelin şimdi birlikte Reuters haber ajansı ve bu haber ajansının tarihi gelişimini ele alalım.

Reuters Ajansı tarihi

1851 yılında Paul Julius Reuter’in soy ismi ile açılan ajans, Londra temelli bir haber ajansıdır. Kurucusu Paul J. Reuters aynı zamanda Paris’te Havas ajansında (günümüzdeki ismi AFP) çevirmen olarak çalışmış habercilik sektöründe tecrübeli bir gazetecidir.

            İlk kurulduğunda finans alanında hizmet veriyordu

İlk kurulduğu yıllarda daha çok ekonomi ve finans üzerine haberler üreten haber ajansı 1857 yılında Dışişleri Bakanlığı’nın Reuters’a tanıdığı imtiyazla habercilik anlayışını genişletmiştir. Bu imtiyazda Reuters’a Hindistan’dan gelen telgraf kopyalarına ulaşma ayrıcalığı tanınmıştır. Böylelikle Reuters ajansı sadece ekonomi haberleri yayınlayan bir ajans olmaktan çıkmış; uluslararası alanda da haberler yayınlayan bir haber ajansı olmaya başlamıştır.

            Zamanla uluslararası bir haber ajansına dönüştü

Kurucusunun ölümünün ardından oğlu Herbert işi devralmış ve ajans faaliyetlerini Yeni Zelanda, Avustralya, Hindistan ve Uzak Doğu’ya kadar genişletmiştir. Zaman içerisinde pek çok farklı şirketin devraldığı Reuters, haber ağını genişletmiş ve tam anlamıyla uluslararası haber ajansı olarak hizmet vermeye başlamıştır.

            Thomson Reuters şirketinin haber ağı: Reuters Haber Ajansı

Günümüzde ise Reuters Haber Ajansı, çok uluslu enformasyon ve kitle iletişim şirketi olarak bilinen Thomson Reuters’in bünyesinde hizmet vermektedir. Şirketin haber ayağı olan Reuters 170 yıllık tecrübesi ile AP ve AFP haber ajansları ile birlikte uluslararası ağda en çok bilinen ajanslardan birisidir.

reuters

Reuters Ajansı ile ilgili bilgiler

Genel olarak ajans ve Reuters haber ilkeleriyle ilgili bilgiler aşağıdaki gibidir:

 • 200’ü aşkın Reuters merkezinde toplam 2500’ü aşkın gazeteci ve 600 fotoğrafçı çalışmaktadır.
 • Doğru, hızlı ve güvenilir habercilik ilkeleri çerçevesinde hizmet veren bir ajanstır.
 • 16’dan fazla dilde uluslararası haberler yayınlamaktadır.
 • Uluslararası ağda haberler yayınladığından özellikle Kenya, Rusya, Irak, Japonya, Hindistan, Suriye, Somali gibi pek çok bölgede çalışanları talihsiz olaylar yaşamıştır. Bu bölgelerde çalışan gazetecilerin pek çoğu habercilik alanındaki özgür ve bağımsız çalışmaları için ödüller kazanmıştır.
 • Ajans haberlerin doğruluğuna çok önem vermektedir. Bu nedenle ajansın yazı işleri departmanı yazılan her haberin materyallerini doğrulamakta ve daha sonra haberleri yayınlamaktadır.
 • Reuters bünyesinde çalışan gazeteciler Yabancı Basın Birliği Medya Ödülü ve Uluslararası Habercilik için Pulitzer Ödülü de dahil olmak üzere pek çok ödül almaya hak kazanmıştır.
 • Ajans, 2 milyonu aşkın özgün habere sahiptir.
 • 15 Mart 2020 tarihinden itibaren Reuters CEO’su Steve Hasker’dır.
 • 128 ülkede 780 haber ajansı ve TV kanalı ile oldukça geniş bir ağda hizmet verir.
 • Dünyadaki en iyi 10 gazeteden 8’i haber ajansı olarak Reuters’ı tercih etmektedir.
reuters

Reuters Haber Ajansı haber ilkeleri

Reuters haber ajansının haberlerini oluştururken bağlı kaldığı bazı habercilik ilkeleri vardır. Bu habercilik ilkelerine örnekler vermemiz gerekirse:

 • Bütünlük ilkesine uygun bir habercilik anlayışını benimseyen Reuters haber hizmeti sunduğu her ülkede profesyonel, tüm yasalara ve geleneklere saygılı bir habercilik anlayışı sunar.
 • Reuters doğru haberciliğin işlerinin merkezinde yer aldığına değinmektedir. Doğruluk ilkesi ajans için hız ve dengeli haber anlayışından önce gelen bir ilkedir.
 • Haber ajansı, bir çatışma ya da anlaşmazlık olmadan haberin tüm taraflarından bağımsız bir şekilde haberin hazırlanmasını sağlamaktadır.
 • Önyargıdan uzak bir habercilik anlayışına sahiptir. Bu da din, ırk, cinsiyet gibi konularda ayrımcılık yapılmamasını beraberinde getirir.
 • Gündemdeki haberleri olabildiğince hızlı bir şekilde izleyicilere/okuyuculara aktarabilmek için Reuters habercilik hızlılık ilkesi çerçevesinde hizmet vermektedir. 
Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email