Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Senaryo

Senaryoda Ters Ninja Kanunu

ters ninja kanunu

Senaryo yazımında, filmin daha heyecanlı hale gelmesi, seyircinin filmden sıkılmaması ve odaklanmış bir şekilde izlemesi adına pek çok unsur kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de “Ters Ninja” adı verilen bir senaryo terimidir. Ters Ninja Kanunu kısaca, bir filmin ana karakterini oluşturan karakterin, film içerisinde yer alan kötü karakterlerden daha güçsüz kalması durumu şeklinde açıklanabilir. Bu güçsüz kalma durumu, filmin ana karakteri ve yanındaki karakterlerin toplam sayısının, kötü karakterlerin sayısından az olmasıyla ters orantılı bir güç oluşturmasıyla elde edilmektedir. Örneğin, süper kahraman filmlerinde kahramanın belirli bir süreçten geçmesi, kötü karakterle savaşması ve sonunda zafere ulaşması gibi belli başlı yapısal beklentiler bulunabilir. Bu, senaryo yazarının yaratıcılığını kullanırken, ticari beklentilere uygunluk konusunda dikkatli olmasını gerektirebilir. İyi bir senaryo, güçlü karakterlerin etrafında şekillenir. Ancak karakter geliştirme, senaryo yazımı sürecinde karmaşık bir zorluk olabilir. Karakterlerin duygusal arkı, motivasyonları, çatışmaları ve gelişimi, hikayenin inandırıcı ve etkileyici olmasını sağlar. Ancak, karakterleri derinlemesine ve tutarlı bir şekilde geliştirmek zor olabilir ve senaryo yazarları, karakterlerin hikayede doğru şekilde ilerlemesini sağlamak için çaba harcamak zorundadır. Ters Ninja Kanunu, anlatım tarzı olarak hikaye anlatımına fazla katkısı olmasından dolayı sinema dışında da pek çok yazı türünde de kullanıldığı görülmektedir.

ters ninja kanunu

Ters Ninja Kanunu terimi uygulanan filmde ana karakterin her zaman iyi bir karakter olması beklenmez. Sinema tarihinde pek çok ana karakteri kötü olan filmlerde de bu kanunun uygulandığı görülmektedir. Ters Ninja Kanununda, ana karakterin karşısında oluşturulan karakterlerin film içerisinde çok büyük öneme sahip olması beklenmez. Her ne kadar ana karakterin karşısında sayıca fazla ve güçlü olan bir karakter olsa da senaryoda diyalog yazma gereksinimi duymayabilir. Buna rağmen, Ters Ninja Kanunu kapsamında, karşıt karakterlerin ana karakterlerle bir mücadele içerisine girerek dramatik yapı içerisinde gerilimi oluşturmayı sağlar.

ters ninja kanunu

Ters Ninja Kanununda, ana karakter her ne kadar zor durumda kaldığı gösterilse de her zaman kısa süreliğine yenilen taraf gösterilmez. Bu noktada, senaristler, ana karakterlerin zor bir durum içerisinde bulunduğu zaman seyirciye gücünü kanıtlamak adına kötü karakteri biraz zorlanarak yenebilir. Burada önemli olan şeyin, filmin içerisinde oluşturulacak gerilimin ne kapsamda oluşturulduğudur. Ters Ninja Kanunu kapsamında söylenebilecek bir diğer özellik ise, filmin ana karakterinin, filmin ana konusunu oluşturmasından dolayı filmin sonuna kadar hayatta kalırken, kötü karakterler kolayca ölebilir.

Senaryo ile ilgili diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir >>>

Senaryoda Otuz Altı Dramatik Durum

Senaryo Nasıl Yazılmaz?

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email