Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Ses Tekniği

Seste distorsiyon ve gürültüyü önlemenin yolları

İyi bir ses tasarımı, en az görsel tasarım kadar önemlidir. Ses kaydınızda distorsiyon ve gürültüyü önlemek için yapabilecekleriniz aslında çok basit önlemlerdir. Burada bahsedilen gürültü çevresel şartlardan dolayı oluşan gürültü (fan, klima, araç vb) değil, mikrofona çarpma şeklinde oluşan gürültülerdir. Adobe Audition gibi profesyonel ses kurgu yazılımları çok iyi olsalar da kötü ses kaydını hiçbir şey düzeltemez.

Uygun ekipman kullanın

Çoğu prodüksiyon türünde tipik olarak iki mikrofon arasında seçim yapmak zorundasınız. Bunlardan ilki; yaka mikrofonu diğeri de shotgun mikrofondur. Bu iki mikrofon türü de çok hassastır.

Boom mikrofonlar bir kol üzerine tutturulurlar. Bu kol iyi tutulmadığında da mikrofon için gürültü kaynağı oluşturacaktır. Bir diğer önemli konu da mikrofonun içine yerleştirildiği şok engelleyicidir. Kaliteli bir şok engelleyici de gürültüleri engellemek için kullanılmalıdır.

Shotgun mikrofon
Shotgun mikrofon

Mikrofona dokunmayın

Bir çekim sırasında mikrofona doğrudan dokunulmaması, sarsılmaması ve düşürülmemesi gerekir. Aşırı ses patlamalarının önüne geçmek için mikrofonlar, hoparlörlerden uzak tutulmalıdır.

Mikrofonlarınızı doğru konumlandırın

Ses kaynağına uzak bir mikrofon konumlandırması da sağlıklı ses alınmasına engeldir. Bu nedenle mikrofonların doğru yerlerde olması gerekir. Bunun için ideal uzaklık maksimum 20-30 cm olmalıdır. Aynı zamanda shutgun mikrofonların çekime girmemesine de dikkat edilmelidir. Mikrofon yerleştirme için genellikle 1:3 kuralı uygulansa da bunun bazı istisnaları da olabilir. 2 kişi ile yapılan çekimlerde ortaya tek bir mikrofonla yetinmek yerine her ikisine de mikrofon takılmalıdır. Böylece daha güvenli bir ses kaydı gerçekleştirilir.

yaka mikrofonu
Çekimlerde yaka mikrofonları da çok kullanılır

Yine aşırı büyük bir odada veya mobilyanın az olduğu bir ortamda ses kaydı almak da yankıya veya istenmeyen bazı gürültülere neden olabilir. Tek yönlü bir mikrofon kullanmak, çevresel gürültülerin kayda girmesini engellemek için idealdir.

Mikrofon seçimi

Güvenilir bir mikrofon kaliteli bir ses kaydının da temelidir. Aynı zamanda kompakt ve taşınabilir olmalı, rüzgarlık ile beraber kullanılmalıdır. Böylece istenmeyen rüzgar uğultuları da filtrelenmiş olacaktır.

shotgun mikrofondur
Shotgun mikrofon

Bir sinema filminde ses atmosferini doğru oluşturmak zor bir iştir. Ancak doğru ve yerinde yapıldığında sonucun kulağa harika geldiği yadsınamaz.

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email