Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Belgesel

Sinematik bir anlatımla Cosmos: Bir Uzay Serüveni

Cosmos Bir Uzay Serüveni

Kozmos: Bir Uzay Serüveni(orijinal adıyla Cosmos: A Spacetime Odyssey), 2014 Amerikan yapımı bir bilimsel belgesel dizisidir. IMDb değeri ise 9.5 ile oldukça yüksektir.1980 yılında yayınlanan Cosmos: A Personal Voyage dizisinin devamıdır. Bu belgesel bilim insanlarının çalışmalarını sinematik ve teatral bir şekilde aktaran, kozmostan ve evrenden örnekler vererek uzay-zamanı ve doğanın kanunlarının nasıl keşfedildiğini ve koordinat, zaman gibi kavramların nasıl belirlendiğini açıklayan belgeseldir. Sunuculuğunu ise Carl Sagan’ın eski öğrencisi astrofizikçi Neil deGrasse Tyson üstlenmektedir. İlki gibi 13 bölümden oluşmakta olup dizinin Türkçe seslendirmesini oyuncu ve ses sanatçısı Haluk Bilginer üstlenmiştir.

Cosmos Bir Uzay Serüveni

  “Kozmos var olan var olmuş veya var olacak her şeydir. Benimle gelin.” –Carl Sagan

Bir nesil önce astrolog Carl Sagan burada durdu ve biz milyonlarca insanı alıp olağanüstü bir maceraya, bilimle aydınlatılan evrenin başlangıcına ve keşfine götürdü. Şimdi tekrar yola çıkıyor ve sonsuzluğun uçlarına, zamanın şafağından uzak geleceğe doğru ilerliyoruz.

Cosmos Bir Uzay Serüveni

Bölüm tasarımlarının uzay gemisinde seyahat ediyor gibi düzenlenmiş olması, içerikle bağlantı kurmak konusunda yüksek bağlayıcılığı olan bir unsur. İzlerken gerçek anlamda uzayın derinliklerinde seyahat ediyormuş hissine kapılmanızı sağlayabilir ve aldığınız keyfi katlamanıza yardımcı olabilir. Dünya’nın 250 milyon yıl önce nasıl göründüğü ve 250 milyon yıl sonra nasıl görüneceği üzerine başlayan ilk bölümün (Samanyolu’na Uyanmak) devamında ise derin ve sonsuz boşluktaki en yakın dostumuz Ay hakkında ufak bir bilgilendirmeye ve sonrasında yıldızımız Güneş’in görev ve işlevlerine bakmakla ilerliyor.

Cosmos Bir Uzay Serüveni

Uzay, zaman ve evren kavramları hakkında ilgi ve merak sahibi olan fakat sonu gelmez ve anlatımı oldukça ağır ve sıkıcı ansiklopediler ile arası pek de iyi olmayan tüketici için, bahsi geçen yorucu kaynaklar yerine keyifle ve sıkılmadan izlenebilir. Bilgi edinilebilecek, yapımı, içeriği ve kurgusu oldukça üst düzey ve başarılı, konuya vakıf olmak isteyen her yaştan ve kitleden insanı rahatça içine çekebilecek bir yapımdır. Kozmos: Bir Uzay Serüveni,izleyiciye seyir esnasında kendi içinde bir takım sorular sormasına olanak sağlayabilmekte ve öğretirken bir yandan da sorgulamaya ve düşünmeye itmekte. Olağanüstü animasyonlar eşliğinde evrenin ve uzayın büyüleyici güzelliğini gözler önüne seren yapım, tüm bu kattıklarının yanı sıra göze hitap etmek konusundaki başarısıyla da seyirciyi ekran başına kilitlemek konusunda başarılı bir iş çıkarmakta olup, yaşadığımız evrene dair bir hayranlık duygusu uyandırmakta.

Cosmos Bir Uzay Serüveni

Kozmos: Bir Uzay Serüveni konusu

Evren zamanını bir takvim yılındaki aylara bölerek olayların kronolojisini bu şekilde sağlayan yapımda, bu kozmik takvimde geçmişten günümüze ve sonrasında yakın geleceğe doğru seyahat ediliyor. Evrendeki keşfedilmiş tek yaşam formu olan biz insanların oluşumu ve gelişimine kucak açan tüm süreç bu devasa takvimin sadece son 14 saniyesini kapsıyor oluşuyla insana evrendeki yeri ve önemine dair bilimsel altyapıda felsefi bir mesaj veriyor. Günlük hayatındaki olayları, amaçları ve mücadeleleri, duyguları, fikirleri, ilkeleri, idealleri, sevinçleri ve üzüntülerinin küçüklüğüne yapılan işaretle, insanın kâinatta akıp giden zaman ve seyreden düzen içinde, tabiri caizse, bulunduğu hastanede yaşanan koşuşturmacalardan habersiz ve kayıtsız henüz doğmuş bir bebekten farksız olduğu fikrine yakınlaşması sağlanmakta.

Cosmos Bir Uzay Serüveni

Sona doğru gelirken en dipten, bulunduğunuz odadan, hatta oturduğunuz koltuktan uzayın derin uçlarına, gözlemlenebilir evrenin sonuna seyahat etmenizi ve tüm bu mekân ve zaman örgülerini anlamanızı sağlayan Kozmos: Bir Uzay Serüveni birinci bölümünden sonuncu bölümüne kadar odağınızı kaybetmeden izlemenizi sağlayacak yükseklikte ilgi uyandıran, başarılı bir dizi-belgeseldir.

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email