Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Sosyal Medya

Sosyal Medyada Çekiliş ve Yarışmalar Yapmanın Kuralları Nelerdir?

Sosyal Medya Çekilişleri

Günümüzde sosyal medya çekiliş yapan pek çok influencer vardır. Çekilişler nedeniyle hukuki sorumluluğun doğmaması ve adil bir çekiliş olması için hukuki prosedüre uymanız çok önemlidir.

Sosyal Medyada Çekiliş Neden Yapılır?

Sosyal medyada çekiliş yapmanın temel nedeni influencerların marka satışlarını, popülerliklerini ve takipçilerini arttırmak için başvurdukları bir yöntemdir. Çekiliş ile ücretsiz bir şekilde hediye alma şansını gören pek çok kullanıcı çekiliş yapan kişilerin hesaplarını takip etmektedir.

Sosyal Medya Çekilişleri

Sosyal Medya Çekilişleri İçin Hukuki Düzenlemeler

Genel olarak sosyal medya çekilişleri yapan kişilerin uymak zorunda oldukları birtakım yasal düzenlemeler vardır. Bu düzenlemelerle ilgili olarak;

  • Bu çekilişler Karşılığı Nakit Olmayan Çekilişler Yönetmeliği ile düzenlenmektedir.
  • Nakit olmayan çekilişlerle ilgili deneyim ve izin yetkisi Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’ne verilmiş bir yetkidir. Bu izin prosedürüne hem çekilişi düzenleyen gerçek kişiler hem de tüzel kişiler uymak zorundadır.
  • Bu izin prosedürü genel anlamda bildirim niteliğinde olan bir prosedürdür.
  • Çekiliş izinlerine yönelik denetimler arttırıldığından sosyal medya influencerlarının bu izin prosedürünü mutlaka takip etmesi gerekir.
  • Denetimler Emniyet Müdürlükleri tarafından da gerçekleştirilebilmektedir. Bu denetim sonucunda izin prosedürünün ihlal edildiği ortaya çıkarsa bu durumda adli – idari para cezası, hapis cezası gibi pek çok farklı yaptırım uygulanabilir.
Sosyal Medya Çekilişleri

Sosyal Medyada Çekiliş İçin Hukuki Yükümlülükler

Sosyal medya kapsamında yapılan çekilişler genellikle ticari amaçlı ve karşılığı nakit olmayan hediyelerle yapılır. Ticari amaçla gerçekleştirilen çekilişlerde influencer satış, pazarlama, mal ve hizmet tanıtımı amacıyla çekiliş yapmaktadır. Bu tür sosyal medyada çekiliş yapan kişilerin yönetmelik hükmünce 154 TL’yi aşan bir hediye söz konusu olduğunda idareden izin alması gerekmektedir. Bu izin için ise çekilişten en az 15 gün içerisinde dilekçe ile İdare’ye başvuruda bulunulması gerekir.

Sosyal Medya Çekilişleri

Yönetmelikteki meblağ ticari kar elde etmek isteyen kişilerin faaliyetlerini kontrol altına almak için getirilmiştir. Dolayısıyla eğer influencerın böyle bir niyeti yoksa bu meblağın üstünde bir hediye verilmesi durumunda dahi hukuki sorumluluğu doğmayabilir. Ancak yine bazı kararlar, ticari olsun ya da olmasın çekiliş için izin alınması gerektiğine değinmektedir. Bu nedenle bu çekilişleri yapmak istiyorsanız; çekiliş yapma amacınız ister ticari olsun ister ticari olmasın mutlaka İdare’den yazılı izin almanızı öneririz. Bu izin prosedürü sonucunda aldığınız izin için de, izin kapsamında hareket etmeniz çok önemlidir.

Sosyal Medya Çekilişleri

İdareden İzin Almadan Sosyal Medyada Çekiliş Yapma Yaptırımları

Eğer idareden izin almaksızın sosyal medya çekilişi yapmak istiyorsanız bu durumda bazı hukuki yaptırımlarla karşı karşıya kalabileceğinizi bilmenizde fayda vardır. Bu yaptırımlara örnekler vermemiz gerekirse:

  • Çekiliş yapan kişi 2 yıl boyunca çekiliş yapma yasağına çarptırılabilir. Bu durum özellikle firma çekilişlerinde büyük önem kazanmaktadır. Çünkü bu yasak söz konusu firmanın tüm markalarını kapsadığından firma çok ciddi mali zarara uğrayabilir.
  • Eğer 2 yıl çekiliş yapma yasağına uyulmaksızın tekrar çekiliş yapılırsa bu durumda yaptırım 4 yıl olarak arttırılarak uygulanır.
  • Çekiliş yapan izin almadan, izin alıp aldığı iznin kapsamında çekiliş yapmayan, çekiliş sözünü yerine getirmeyen ya da çekiliş sonuçlarını yayınlamayan kişiler hakkında 100.000 TL’den 10.000.000 TL’ye kadar adli para cezasına hükmedilebilir. Yine bu kişiler hakkında 2 aydan 2 seneye kadar hapis cezasına karar verilebilir.

Yönetmelikteki bu cezalar çekilişler ile haksız ticari kazanç elde etmek isteyen kişileri caydırma amacıyla konulmuş cezalardır. Bu nedenle sosyal medya çekiliş hediyeleri ile popülerliğinizi arttırmak ticari kazanç elde etmek istiyorsanız mutlaka izin almalısınız.

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email