Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Yönetmenler

Sinema dehası Steven Spielberg ve filmleri

Steven Spielberg

 ‘Sinemanın dahi çocuğu’ lakaplı, filmleri gişe rekorları kıran ünlü yönetmen Steven Spielberg  18 Aralık 1946’da  Ohio’da doğdu. Daha küçücük bir çocukken sinemaya duyduğu ilgi onun kariyerine yön vermesini sağladı. 12 yaşındayken babası bir kamera hediye etti. Spielberg bu kamerayla ilk amatör filmini çekti. Bu ilk filminde kendi oyuncak trenlerini kullandığı bir tren kazasını işledi.

Steven Spielberg’in ödülleri

İlk ödülünü 13 yaşındayken çektiği 40 dakikalık bir savaş filmi olan  ‘Escape to Nowhere’ filmiyle kazandı. 1964 yılında 140 dakikalık uzunluğa sahip olan bilim kurgu filmi ‘Firelight’ı çekti. 500 dolarlık bütçe ile çekilen bu film Spielberg’in ilk ticari başarısı olma özelliğini de taşıyor.

1968 yılında üniversitede sinema bölümünde okurken  ‘Amblin’ isimli kısa filmini çekti. Filmde otostopçu bir kız ile erkeğin aşklarını, maceralarını anlatıyor. Filmin konusu sıradan olmasına rağmen Amerikalı film şirketi olan ‘Universal Studios’un dikkatini çekti ve şirket Spielberg ile sözleşme imzaladı. Spielberg bu anlaşma nedeniyle okulunu yarıda bıraktı ve profesyonel yönetmenliğe adım attı. Yıllar sonra ise ona yönetmenlik yolunu açan bu filminin adını kurduğu ilk prodüksiyon şirketine verdi.

1971 yılında ‘Bela’ filimin çekti. Bir gerilim filmi olan ‘Bela’ Spielberg’in ilk uzun metrajlı filmi olma özelliğini taşıyor.

Steven Spielberg

1974 yılında bir Amerikan suç-dram filmi olan  ‘The Sugarland Express’ filmini çekti. Film aynı yıl Cannes Film festivalinde en iyi senaryo ödülünü kazandı.

1975 yılında kariyerinin dönüm noktalarından biri olan ‘Jaws’ filmini çekti. Filmde bir sahil kasabasında insanlara saldıran beyaz bir köpek balığının avlanmaya çalışılması konu ediniyor. Spielberg bu filmiyle 3 dalda Oscar kazandı ve 100 milyon doların üstünde hasılat yaptı.

1977 yılında bir bilimkurgu filmi olan  ‘Close Encounters of The Third Kind’ filmini çekti. Film çok sayıda ödüle aday gösterildi. Ve 5 farklı dalda ödül kazandı.

1979 yılında bir komedi filmi olan  ‘1941’ filmini çekti. Film farklı kategorilerde ödüllere aday gösterildi. Fakat hiçbirini kazanamadı.

1981 yılında macera ve aksiyon filmi olan  ‘Raiders of The Lost Ark’(Kutsal Hazine Avcıları) filmini çekti. Film Oscar’a aday gösterildi ve1981 yılının en çok hasılat yapan filmi oldu.

1982 yılında bilimkurgu filmi olan  ‘E.T the Extra Terrestrial’ filmini çekti. Film sinema eleştirmenleri tarafından büyük beğeni aldı. Ve tüm zamanların en iyi filmlerinden biri kabul edildi.9 dalda Oscar’a aday gösterildi. Ve birçok farklı dalda ödüller kazandı.

1984 yılında komedi-macera filmi olan  ‘İndiana Jones And The Temple of Doom’ (İndiana Jones: Kamçılı Adam) filmini çekti. Film efekt dalında Oscar ödülü kazandı.

1985 yılında drama filmi olan  ‘The Color Purple’ (Mor Yıllar) filmini çekti.

Aynı yıl bilimkurgu-macera-komedi filmi olan  ‘Back To The Future’ (Geleceğe Dönüş)filmini çekti. Film çok sayıda olumlu eleştiri aldı. Amerikan sinemasında dönüm noktası oldu. Birçok dalda ödüle aday oldu ve kazandı.

1987 yılında savaş filmi olan  ‘Empire Of The Sun’(Güneş İmparatorluğu) filmini çekti. Birçok eleştirmen tarafından olumlu eleştiriler aldı. Farklı kategorilerde ödüllere aday gösterildi ve kazandı.

1989 yılında ‘İndiana Jones And The Last Crusade’ (İndiana Jones Son Macera) filmini çekti.22 dalda aday gösterilen film,5 ödül kazandı.

Aynı yıl komedi-drama filmi olan ‘Always’ (Daima)filmini çekti.

1991 yılında fantastik bir film olan ‘Hook’ (Kanca) filmini çekti. Film çok farklı kategorilerde ödüllere aday gösterildi. Fakat beklentilerin altında kaldı.

Steven Spielberg

Ünlü filmlerin ünlü yönetmeni Steven Spielberg

1993 yılında bilimkurgu-macera filmi olan ‘Jurassic Park’ filmini çekti. Film çok ses getirdi. Ve daha sonra seri şeklinde devamı da çekildi. Farklı kategorilerde ödüllere aday gösterilen film,3 dalda Oscar olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.

Aynı yıl ‘Schindler’s List’ (Schindler’in Listesi) filmini çekti. Film çok büyük ses getirdi. Olumlu eleştiriler aldı.14 farklı dalda ödüle aday gösterilen film, 7 dalda Oscar olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.

1997 yılında Jurassik park-2 olarak da bilinen ‘The Lost World’ (Kayıp Dünya Jurassik Park) filmini çekti. Film birçok farklı kategoride ödüle aday gösterildi. Spielberg Rembrandt ödülleri kapsamında ‘En iyi yönetmen’ ödülünü kazandı.

Aynı yıl gerçek bir hikâyeden yola çıkan, siyahi köleleri taşıyan bir gemide kölelerin çıkardığı isyanı konu edinen ‘Amistad’ filmini çekti. Film 30 farklı kategoride ödüle aday gösterildi.5 farklı kategoride ödül kazandı.

1998 yılında ikinci dünya savaşını konu edinen ‘Saving Private Ryan’ (Er Ryan’ı Kurtarmak) filmini çekti. Film çok olumlu eleştiriler aldı. Spielberg ‘En İyi Yönetmen’ Oscar’ını kazandı. Ve film farklı kategorilerde ödüller kazandı.

Spielberg’in vücudunda  2000 yılında rutin doktor  muayenesi sırasında kansere neden olabilecek hücre değişiklikleri farkedildi. Tedaviye alınan Spielberg kısa sürede iyileşti.

2001 yılında bilimkurgu filmi olan  ‘A.I Artificial İntelligence (Yapay Zekâ) filmini çekti. Farklı kategorilerde ödüllere aday gösterilen film, 6 farklı kategoride ödül kazandı.

2002 yılında bilimkurgu filmi olan, başrolünde Tom Cruise’nin oynadığı  ‘Minority Report’ (Azınlık Raporu) filmini çekti. Farklı kategorilerde ödüllere aday gösterilen film, farklı dallarda ödüller kazandı.

Aynı yıl 1965 yılında kayıt olduğu fakat kariyerinden dolayı yarım bırakmak zorunda kaldığı California State Univesity’deki eğitimini tamamladı.

Aynı yıl komedi-drama tarzında olan ‘Catch Me If You Can’ (Sıkıysa Yakala) filmini çekti.

2004 yılında politik komedi tarzında olan ‘The Terminal’ (Terminal) filmini çekti. Film dünya çapında 219 milyon dolar hasılat yaptı.

2005 yılında 1972 Münih olimpiyat oyunlarında yaşanan katliamı anlattığı ‘Munich’(Münih) filmini çekti. Farklı kategorilerde ödüllere aday gösterilen film, birçok ödül kazandı.

Steven Spielberg

Bilim kurgu ustası Spielberg

Aynı yıl bilimkurgu filmi olan, uzaylılar tarafından dünyaya gerçekleştirilen bir saldırı sonrası bir ailenin başından geçen olayların anlatıldığı, başrollerini Tom  Cruise’nin oynadığı   ‘War of The Worlds’ (Dünyalar Savaşı) filmini çekti. Film 591 milyon doların üzerinde hasılat yaptı.

2006 yılında ikinci dünya savaşının konu edildiği  ‘Flags Of Our Fathers’ (Atalarımızın Bayrakları) filmini çekti. Eleştirmenlerin olumlu değerlendirmelerine rağmen beklentiyi karşılamadı ve gişede düşük performans sergiledi.

2007 yılında bilimkurgu filmi olan ‘Transformers’ filmini çekti. Yayınlandığı yıl çok yüksek hasılat elde etti. Eleştirmenler tarafından övgüyle bahsedilen filmde çok farklı efektler kullanıldı. Birçok farklı kategoride ödül kazandı.

2008 yılında İndiana Jones Serisinin dördüncü filmi olan ‘İndiana Jones And The Kingdom Of The Crystal Skull’ (İndiana Jones ve Kristal Kafatası) filmini çekti.

2009 yılında Tranformers serisinin ikinci filmi olan ‘Transformers: Revenge Of The Fallen’ (Transformers: Yenilenlerin İntikamı) filmini çekti.

2011 yılında Transformers serisinin üçüncü filmi olan ‘Transformers: Dark Of The Moon’(Transformers: Ayın Karanlık Yüzü) filmini çekti. Film dünya çapında 1,123 milyar dolar hasılata ulaştı.5 farklı dalda ödül kazandı.

Aynı yıl Tintin adlı çizgi kitap serisinden uyarlama olan  ‘The Adventures Of Tintin’ (Tenten’in Maceraları) filmini çekti. Film çok olumlu eleştiriler aldı.11 farklı kategoride ödül kazandı.

Aynı yıl bilimkurgu-gerilim filmi olan ‘Super 8’ filmini çekti. Film dünya çapında 260 milyon dolar hasılat yaptı ve 19 farklı dalda ödül kazandı.

Yine aynı yıl dram filmi olan ve 1982 yılında yazılan romandan uyarlanan  ‘War Horse’(Savaş Atı) filmini çekti. Film 6 farklı kategoride aday gösterildi.

2012 yılında drama filmi olan ve Lincoln’ün hayatının son dört ayını konu alan ‘Lincoln’ filmini çekti. Film dünya çapında büyük beğeni gördü.

2013 yılında Stephen King’in kitabının uyarlaması olan, korku tarzında televizyon dizisi olan ‘Under The Dome’ (Kubbenin Altında) dizisini çekti.

2015 yılında tarihi gerilim filmi olan ‘Bridge Of Spies’(Casuslar Köprüsü) filmini çekti. Film eleştirmenler tarafından övgüyle karşılandı.5 farklı dalda ödül kazandı.

2018 yılında bilimkurgu filmi olan  ‘Readly Player One’(Başlat) filmini çekti. Film 580 milyon dolar hasılat elde etti.3 farklı dalda ödül kazandı.

Şu anda ise ‘West Side Story’ filminin çekimlerini bitiren Spielberg, Bu filmi de 2021’in sonlarında vizyona soktu.

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email