Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Dizi

Yanlış Yapana Yer Yok: Taht Oyunları ( A Game of Thrones)

A Game of Thrones

Amerikan yazar George R.R. Martin’in romanından uyarlanan HBO kanalında 2011 yılında yayınlanmaya başlamıştır. Fantastik drama türündeki  A Game of Thrones dizisi 8 sezon, toplamda 73 bölüm sürdü. Oyuncu kadrosunda, Sean Bean, Kit Harington, Emilia Clarke, Peter Dinklage, Nikolaj Coster-Waldau, Lena Headey gibi ünlü isimler yer alır.

A Game of Thrones

Dizinin başarısı sınırlarını aşarak fantastik dünyasına milyonlarca seyirciyi çekti, yıllar geçtikten sonra hala konuşulanlar arasında ününü sürdürmektedir. Oluşturulan bu fantastik dünya birçok ülkede çekilmiştir bunlar; İngiltere, İzlanda, Kanada, Hırvatistan, Malta, İspanya ve Fas’tır. Çok sayıda ödül alan dizi, karakterler, oyunculuk, hikayesi ve oluşturduğu güçlü etki nedeniyle çokça övülürken, cinsel içerikli sahneleri de fazlaca tepki çekmiştir.

A Game of Thrones

A Game of Thrones hikaye olay örgüsü olarak 3 kısımda özetlenebilir. Ana örgü, Westeros kıtasının Yedi Krallığı’nda yaşayan, Demir Taht için hak iddia eden soylu ailelerin arasında yaşanan siyasi çatışmalardır. İkinci ana örgü, tahttan indirilmiş soylu ailenin en son soy mensubu Daenerys Targaryen’in Essos kıtasına gönderildiği sürgünden tahtı geri almak için geri dönüşüdür. Son örgü ise kuzey taraftan gelen tehditlerden ülkeyi korumaya çalışan, askeri düzen Gece Nöbetçileri’dir.

A Game of Thrones

A Game of Thrones Hikayesi

A Game of Thrones  yıllar boyunca yaşanan taht kavgaları bildikleri bir düzendir aslında. Targaryen Hanedan’ına mensup, Aerys 2. Targaryen çıkan bir isyan sonucu tahttan indirilmişti. Yedi Krallığın Kralı olarak Baratheon Hanedan’ından Robert tahta geçti. Hükümdarlığı zamanında yaşanan gizemli bir cinayet ve entrikaların yaşanması nedeniyle Demir Taht’ı korumak için Kışyarı’nın lordu olan yakın arkadaşı Eddard Stark’tan yerdım ister. Bu sırada Kışyarı’nın en kuzeyinde olan Sur’un ardında bazı güçler toplanmaktadır. Ejderkrallar’ın soyundan gelen Targaryen Kardeşler hakları olduğunu söyledikleri tahta çıkmak için planlar yaparak gönderildikleri sürgünden dönmeyi planlarlar. Targaryen kardeşlerden Daenerys Targaryen (Khaleesi), ejderhalar üzerinde olan etkisi ile yıllarca tahtı geri almak için pek çok mücadele vermiş ana karakterlerden biridir. Bu rolü ile oldukça ünlenen Emilia Clarke’ın oyunculuğu ve karakter entrikaları ile izleyicilerini bekler.

A Game of Thrones

A Game of Thrones dizisinde taht için yaşanan entrikalar, oynanan oyunlar, birbirlerinin kuyusunu kazan insanlar, kardeş kavgaları, çekişmeler, dışlanmalar tüm ihtiraslar bu kurgusal dünyada…

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email