Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Web Tasarım

Temel Site Yapısı

internet sitesinin temel yapısı

Siteler, sıralı, hiyerarşik, ızgara ve web olmak üzere basitten karmaşığa doğru dört temel esasa göre yapılandırılırlar.

Site tasarımında temel olarak ikili ya da üçlü yatay kolonlar kullanılır. İkili kolonda sol tarafta menüler, sağ taraftaysa içerik, üçlü kolon yapısındaysa solda menü, ortada içerik, sağda ise reklam ya da yardımcı menüler yer alabilir.

bir internet sitesi sayfasının yapısı

Tasarıma ana sayfadan başlanmalıdır. Çünkü kullanıcıyı karşılayan sayfa burası olacaktır. Genel menülerden sonra (iletişim, bana ulaşın, bize yazın gibi) ek olarak alt menülerin tasarımına geçilir.

temel internet sitesinin yapısı

Web sitelerinde yaygın olarak; Ana Sayfa, Hakkımızda, Referanslarımız, İletişim (iyi bir geri dönüşüm için bu şarttır) ve Galeri gibi menüler olabilmektedir. Menüler sitenin can simididir, tutarlı olmalı ve linkler doğru olmalıdır. CSS ile hazırlanmış menü düzenleri tercih edilmelidir.

Sitede bir site map yani bütün linklerin bir arada olduğu toplu bir menü sayfası bulundurmak kullanıcı açısından faydalı olacaktır. Bu haritayı ücretsiz olarak yapan programlarda bulunmaktadır.

Bir web sitesi temelde HTML ve CSS kodlarından oluşur. Günümüzde kodlarla uğraşmadan daha pratik bir şekilde web sitesi yapılabilen uygulamaların başında WordPress gelir.

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email