Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Dizi

Dünya, Zombilerin İnsafına Kaldı:  The Walking Dead

The Walking Dead

“The Walking Dead” Amerikan yapımı bir dram/korku/gerilim türünde bir zombi dizisidir. Yönetmen koltuğunda Greg Nicotero’nun oturduğu başarılı dizinin senaristliğini diğer yapımlardan biraz farklı olarak, sayısı otuzu geçen bir yazar kadrosu oluşturmaktadır.  IMDb puanı 8.2 olan dizi ilk kez 2010 yılında yayınlanmaya başlamıştır ve 2022 yılında son bölümünün yayınlanmasıyla birlikte sona ermiştir. Yapımcıları Frank Darabont ve Angela Kang’tir.

The Walking Dead

Oyuncu kadrosunu Andrew Lincoln,  Danai Gurira, Lauren Cohan, Chandler Riggs, Josh McDermitt, Melissa McBride,  Jeffrey Dean Morgan ve Norman Reedus gibi ünlü isimler oluşturur. Ortalama 44 dakika uzunluğundaki bölümleriyle tam 148 bölüm süren dizi, zombi türü severler tarafından ilgiyle izlenmiş ve beğeni toplamış başarılı bir yapımdır.

The Walking Dead

The Walking Dead Hikâyesi

 “The Walking Dead” hikâyesi, Robert Kirkman, Tony Moore ve Charlie Adlard ‘ın aynı isimli çizgi romanı ile bire bir aynıdır. Dizinin başrolü, Rick Grimes, ağır bir kaza geçirmesi sonucunda girdiği komadan beklenmedik bir şekilde uyanmıştır fakat gördükleri karşısında şok olur. Çünkü dünyanın artık birçok korku filmindeki zombilere benzeyen etobur yaratıkların istilası altında olduğunu görür. Tüm bu sıra dışı olayların ortasına düşen Grimes, hastaneden ayrılıp ailesini bulmaya karar verir ve bunun için yola koyulmuştur. Yolda karşı karşıya kaldığı yeni ve garip dünyada sağ kalmayı başarabilmiş ve tıpkı kendisi gibi yaşam mücadelesi veren diğer insanlarla karşılaşmıştır. Bu yeni insanlarla beraber yeni düzen karşısında savaşmak için kendi grubunu oluşturmuştur. Rick Grimes rolünde yer alan Andrew Lincoln bu hikâyeyi ustalıkla canlandırmaktadır.

The Walking Dead
The Walking Dead

The Walking Dead Dizisinin Popüler Kültürdeki Etkileri

  • Aslında zombi filmlerine aşina olan Amerikalı insanların dikkatini hikâyenin içerisinde eklenmiş olan dram unsurlarıyla daha başarılı bir şekilde toplayarak izleyicinin beğenisini kazanmış, aynı zamanda her zaman yapılanı yapmamış olarak alışılmışın dışına çıkmıştır.
The Walking Dead
  • Hemen hemen tüm dünyaya mal olan yapım başarısını hikâyesinin sağlam olmasına borçlu olmasının yanı sıra, çok başarılı ve gerçekçi kostüm ve makyaj unsurlarıyla da dikkatleri üzerine toplamıştır. “The Waking Dead”,zaten var olan zombi içeriklerinden, daha gerçekçi ve günlük hayatla bağlantılı olmasıyla ayrılmıştır.

Diziler konusundaki diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir >>>

Yanlış Yapana Yer Yok: Taht Oyunları ( A Game of Thrones)

Bol ödüllü dizi: Soprano Ailesi (1999)

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email