Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Sosyal Medya

TikTok uygulaması ve çocuk mahremiyeti

TikTok uygulaması

Günümüzün en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından birisi olan TikTok uygulaması çocuklar üzerinde pek çok olumsuz etkiye yol açabilmektedir. Çocukları bu etkilerden korumak ve mahremiyetlerini koruma altına almak için ebeveynlere pek çok görev düşmektedir. Gelin şimdi birlikte TikTok uygulamasını, bu uygulamanın çocuk mahremiyeti üzerindeki etkileri ve yol açtığı olumsuzlukları ele alalım.

TikTok nedir?

2016 yılında Douyin ismiyle Çin’de piyasaya sürülen TikTok nedir sorusunu yanıtlamak gerekirse; bu uygulama kullanıcıların müzik ekleyerek seslendirebildikleri 15 saniyelik videolar üretilmesini sağlayan bir uygulamadır. Genç kuşağın inanılmaz derecede çok kullandığı bu uygulama en çok 14-17 yaş arası çocuklar tarafından tercih edilmektedir.

TikTok kullanıcılarının 13 yaşından büyük olması şart koşulmaktadır. 13 yaşından büyük olan ancak 18 yaşından küçük olan kullanıcıların ise bu uygulamayı kullanmak ya da bu uygulama üzerinde hesap açmak için ebeveynlerinden onay aldıkları varsayılmaktadır.

TikTok ve çocuk mahremiyeti üzerindeki etkileri

Genel olarak TikTok mahremiyet kurallarını ihlal ettiği gerekçesi ile pek çok kez dava edilmiş bir uygulamadır. En son İngiltere’de açılan davada, TikTok’un çocukların özel verilerini yasa dışı yollarla edindikleri gerekçesiyle dava açılmıştır. 13 yaş altı çocukların verilerini izinsiz yaydığı iddia edilen TikTok her ne kadar 13+ kullanıcılar tarafından kullanıldığı düşünülse de, 3.5 milyonu aşkın 13 yaş altı çocuk tarafından da kullanılmaktadır. İngiltere’deki dava netlik kazanmamış olmasına rağmen, Amerika’da benzer suçlamalarla dava açılmış ve TikTok şirketi 5.7 milyon dolar para cezası ödemeye mahkum edilmişti.

TikTok nedir
TikTok mahremiyet kurallarını ihlal ettiği gerekçesi ile pek çok kez dava edilmiş bir uygulamadır

TikTok hangi ülkelerde yasak?

Açılan bu davaların da gösterdiği üzere, TikTok 13 yaş altı kullanıcıların mahremiyeti üzerinde olumsuz etkiler gösterebilmektedir. Bu nedenle pek çok ülke TikTok uygulamasını yasaklama kararı almış ve TikTok sansürü uygulamıştır. Bu ülkeler arasında:

 • Hindistan
 • Endonezya
 • Hong Kong gibi ülkeler yer almaktadır.
 • ABD Dış İşleri Bakanı da bu uygulamayı yasaklamayı düşündüklerini dile getirmiştir.

TikTok’un çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri

TikTok’un çocuklar üzerinde pek çok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu olumsuz etkilere örnekler vermek gerekirse:

 • Mahremiyet: Çocukların bilgilerinin kullanıldığına yönelik pek çok suç duyurusunda bulunulmuştur. Bu nedenle TikTok olumsuz etkileri arasında yer alan mahremiyet konusunda ebeveynlerin dikkatli davranması çok önemlidir.
 • Zorbalık: Akran zorbalığı çocukların özellikle sosyal medya hesapları üzerinde sıkça uğradığı bir durumdur. Videolarıyla dalga geçen akranları nedeniyle pek çok çocuğun psikolojisi olumsuz etkilenmektedir.
 • Bağımlılık: Uygulamanın çalışma prensibinde sonsuz bir akış söz konusudur. Bu da çocukların uygulamada geçirecekleri zamanı ölçememelerine yol açmakta; çocuklarda bir nevi sosyal medya bağımlılığına yol açmaktadır.
 • Güvenlik Problemleri: Çocuklar, uygulamada dış dünyanın tehditlerine açık hale gelmektedir. Kötü niyetli yetişkinler bu uygulamalar aracılığıyla çocuklara ulaşıp onları yönlendirebilmektedir.
Tiktok

Çocukların TikTok kullanımında ebeveynlere düşen sorumluluklar

Söz konusu olan şey TikTok kullanan çocuklar olduğunda bahsettiğimiz pek çok olumsuz durum meydana gelebilir. Bu nedenle çocuklarının mahremiyetini ve öz benliğini korumak için ebeveynlere pek çok rol düşmektedir:

 1. Öncelikle çocuğunuzun uygulamayı kullanmasına izin verecekseniz mutlaka Aile Eşleştirme özelliğini kullanın. Böylelikle çocuklarınızı müstehcen temalar, küfür ve açık seçik içeriklerden koruyabilirsiniz.
 2. Çocuğunuzun TikTok üzerinde geçirdiği zamana bir sınırlama getirin.
 3. Mümkünse çocuğunuzla birlikte TikTok’ta zaman geçirin.
 4. Çocuğunuza TikTok’un olumsuz etkilerinden bahsederek onlara bu durumlarla karşılaşırlarsa mutlaka size danışabileceklerini aktarın. Böylelikle çocuklarınız sizden olumsuz durumları gizlemek zorunda hissetmeyecektir.
 5. Çocuklarınızın izledikleri hesapları inceleyin ve olumsuz hesaplar varsa çocuklarınızla konuşarak bu hesapları takip etmemelerini sağlayın.

TikTok kullanıcısı çocuklar bu beş öneri uygulandığında TikTok’un olumsuz etkilerinden olabildiğince iyi ölçüde korunacaklardır. 

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email