Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Türk Sineması

Türk Sinemasının Devi: Fikret Hakan

Fikret Hakan-Bumin Gaffar Çıtanak

            Sahne adı ile tanınan Fikret Hakan (Bumin Gaffar Çıtanak) 23 Nisan 1934’te Balıkesir’de doğmuş, 11 Temmuz 2017’de İstanbul’da yaşamını yitirmiştir. 83 yaşında yaşamını yitiren usta oyuncu, oyunculuk kariyeri haricinde yönetmen, yapımcı ve senarist olarak da birçok projede yer almıştır. Yaşamında farklı sanat dallarına da yer veren sanatçı; şair ve yazarlığı ile de bilinir. Çeşitli özgün kitaplar yazan oyuncu, kariyerinde şiir, öykü, anı, sinema, inceleme alanında yayınlar vermiştir. 1950-2017 yılları arasında aktif sanat hayatını yaşayan sanatçı hakkında birçok eser yayınlanmıştır.

Fikret Hakan-Bumin Gaffar Çıtanak

Fikret Hakan’ın yaşamı

1934 yılında Balıkesir’de doğan sanatçının annesi başhemşire, babası ise edebiyat öğretmenidir. Annesi ve babasının ayrılığından sonra annesi Fatma Belkıs Hanımla Bursa, Çanakkale, Gelibolu ve Eskişehir gibi farklı şehirlerde yaşamıştır. Eskişehir’den sonra İstanbul’a ortaokul son sınıfta gelmiştir.

Fikret Hakan-Bumin Gaffar Çıtanak

Fikret Hakan’ın sanat hayatı

Fikret Hakan’ın sanat hayatı İstanbul’da lise zamanında başlamıştır. Taksim Lisesi’nde okuduğu dönemde yazmaya olan ilgisi ile İstanbul Ekspres Gazetesi’nde röportajları ve öyküleri yayımlanan sanatçı okuldan da bu dönemde uzaklaşmaya başlayarak, sahneye ilk adımını atar. 16 yaşında lise birinci sınıftan ayrılan sanatçı, aynı yıl yani 1950’de Ses Tiyatrosu’nda ‘Üç Güvercin’ operetinde palyaço rolü ile ilk kez sahneye çıkarak profesyonel oyunculuk kariyerine başlamıştır.

1950’de başlayan sahne hayatı 1980 yılının sonuna kadar devam etti. Ses Tiyatrosu, Cep Tiyatrosu, Çığır Sahne haricinde kendi kurduğu Sahne 8 ve Fikret Hakan Tiyatro’sunda sahne aldı.

Fikret Hakan-Bumin Gaffar Çıtanak

1952 yılında başrolde oynadığı ‘Köprüaltı Çocukları’ filminde ilk kez kamera karşısına geçerek sinema kariyerine de başlamış oldu. 1958 yılına kadar senede üç-dört filmde rol alan sanatçı 1955 ‘Beyaz Mendil’ filmi ile tanındı. 1958 yılında ‘Üç Arkadaş’ ve 1960 yılındaki ‘Keşanlı Ali Destanı’ ile tanınırlığını artıran oyuncu bu yıllarda sosyal ağırlıklı filmlere yöneldi. Bunları ‘Yılanların Öcü’ ve ‘Karanlıkta Uyuyanlar’ gibi pek çok film takip etti.

Kariyeri boyunca sayısız rol oynayan sanatçı, 1970’li yıllarda senarist, yapımcı ve yönetmen olarak sanat yaşamını sürdürdü. Sanat hayatı boyunca 252 sinema filminde rol aldı, 5 film yönetti ve 4 film senaryosu yazarak bazılarında ise yapımcı olarak yer aldı.

Fikret Hakan-Bumin Gaffar Çıtanak

Senarist olarak; Sürgünden Geliyorum (1971), Cennetin Kapısı (1973), En Büyük Patron (1975), Sürgün (1976) adlı yapımlı filmlerde çalışmıştır. Yapımcı olarak sadece Sürgün filminde yer alan Fikret Hakan aynı zaman da yönetmen olarak da bu filmlerde yer almıştır.

Özellikle 70’li yıllarda başlayan erotik filmler furyasında sinemadan ayrı kaldı ve bir süre Marmaris’de teknecilik yaptı. Ayrı kaldığı sinema dünyasına 1980’li yıllarda tekrar döndü.

Tarık Buğra’nın eserinden televizyona uyarlanan ve bir dönem TRT ekranlarında yayınlandığında çok beğenilen “Küçük Ağa” dizisindeki Çolak Salih karakteriyle sevenlerinin kalbinde taht kuran Fikret Hakan bir çok ünlü yönetmenle de çalışma fırsatı buldu.

Sinemada yer aldığı rollerde, gülüşü, sert bakışları, mimikleriyle her karakteri canlandırdı. Fikret Hakan 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanı almıştır.

Fikret Hakan-Bumin Gaffar Çıtanak

Edebi Yayınları

Öykücülüğü 1958 yılına kadar sürmüştür. Öyküleri ‘Seçilmiş Hikayeler’ ve ‘Dost’ dergilerinde yayımlandı. İlk öykü kitabı olan ‘Tellak Ali’ 1954’te yayımlanmıştır. Kendi yazdığı eserleri; Hamal’ın Uşakları (öykü-1997) İmbikli Duvar (şiir-2002), Siyah Işık (toplu şiirler-1978/2008), Joe Brico Masumdur (öykü-2009), Gece Limanı (roman-2010), Türk Sinema Tarihi (anı, sinema-2010),

Hakkında yazılan eserler ise; Fikret Hakan (inceleme-2009/Nigar Pösteki), Asla Unutmadım (2006/Feyzan Ersinan)dır.

Fikret Hakan-Bumin Gaffar Çıtanak

Ödülleri

Pek çok ödüle sahip olan Fikret Hakan ilk olarak aldığı ödül, tanınırlığını artıran Keşanlı Ali Destanı ile 1965’te Antalya Altın Portakal Film Festival’i, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’dür.

1968’de Antalya Altın Portakal Film Festival’i ‘Ölüm Tarlası’,  En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

1971’de Antalya Altın Portakal Film Festival’i ‘Hasret’,  En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

1993’te 30.Antalya Film Şenliği ‘Yalancı’, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

1997’de 34.Antalya Film Şenliği ‘Yalancı’, Yaşam Boyu Onur Ödülü

2009’da Eskişehir Osmangazi Üniversitesi fahri doktorluk unvanı

2012’de Engelsiz Yaşam Vakfı, Yaşam Boyu Meslek ve Onur Ödülü

Sanatçı aynı zamanda 2009 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden Fahri Doktor unvanı almıştır.

Türk Sinemasıyla ilgili diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir >>>

Sert Anadolu kadını Aliye Rona’nın hayatı ve filmleri

Türk Sinemasının ilk Oscar yolculuğu: Susuz Yaz

Ona Bir Oda Ver Baba! Babam ve Oğlum

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email