Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

İnceleme

V For Vendetta neyi temsil ediyor? Maskenin Ardındaki Yüz: Guy Fawkes kimdi?

V for Vendetta

2006 yılında gösterime giren ve hasılat rekorları kılan V for Vendetta filmi popülerliğini günümüze taşımış bir filmdir. V for Vendetta’nın temelinde yatan fikir, temsil ettiği ideoloji ve çekim kalitesi filmin bu kadar popüler olmasında büyük rol oynamıştır. Peki, maskenin arkasına gizlenen yüzün temsil ettiği şey aslında nedir? Gelin birlikte, V for Vendetta filminin ideolojisi ve simgelediği değerleri ele alalım.

V for Vendetta konusu

2005 yapımı olan filmde baskıcı, faşist ve merkeziyetçi bir iktidar ile mücadele eden V lakaplı anonim bir karakterin ideolojisi ve eylemleri filmin ana konusudur. Filmin son kısmında V, isyan ettiği düzeni temsil eden meclis binasını havaya uçurarak halk üzerinde baskı kuran bu iktidarın sonunu getirmiştir. Böylelikle halkı merkez alan, eşitlikçi ve yeni bir geleceğin kurulmasını sağlamıştır.

V for Vendetta

V for Vendetta ne demek?

Film daha isminde bile kendisiyle ilgili izleyicilere pek çok ipucu sunmaktadır. Eğer v for vendetta ne demek diye merak ediyorsanız; “vendetta” kelimesini dilimize çevirmek gerekirse vendetta kinle karışık nefret ya da kan davasıdır. Filmin ana karakteri V aslında karakterin ismi olmayıp bu kan davasının baş harfinin kısaltmasıdır. Yani film iktidarın eylemlerine karşılık olarak özgürlüğü savunan V karakterinin kan davasını konu alır.

Maskenin ardındaki yüz: Guy Fawkes

V for Vendetta filminde karşımıza maskeli bir karakter olarak çıkar. Bu karakterin taktığı maske aslında Guy Fawkes isimli bir kişiye ait olup temelini yüzlerce yıl öncesinden alır. Aslında tarihe baktığımızda Fawkes, filmdeki gibi özgürlük yanlısı ve halk kahramanı değildir. İngiltere tarihinin en büyük vatan hainlerinden birisi olarak anılır.

V for Vendetta

            Aslında Fawkes özgürlük yanlısı değildi

Guy Fawkes, babasının ölümünün ardından üvey babasının koyu bir Katolik olmasından etkilenmişti. Kendisi de çok büyük bir Katolik yanlısıydı ve hatta tarihe damgasını vuran Protestan – Katolik savaşlarında da savaşmıştı. Amacı İngiltere’yi Katolik mezhebini takip eden bir ülke haline getirmekti. Fawkes’ın yaşadığı 1532-1536 yıllarında kilisenin halk üzerindeki etkisi azalmış; kilise krala bağlanmıştı. Fawkes bu düzeni desteklemiyor ve tekrar Katolik Kilisesi’nin egemen olduğu bir düzen kurmak istiyordu. Bunun için de İngiliz demokrasinin simgesi olan meclis binasını havaya uçurmayı ve kralı öldürmeyi planlıyordu. Bu kapsamda V for vendetta konusu Fawkes’ın bu eylemlerini sürdürür niteliktedir.  

V for Vendetta

            Hatırla, hatırla: 5 Kasım’ı hatırla

Fawkes bunun için iki aşamalı bir plana dahil oldu. Kral James’i suikastla öldürecek ve eş zamanlı olarak İngiliz Meclisi’ni barutla havaya uçurarak vekilleri öldürecekti. Böylelikle parlamenter sistem yıkılarak yerini baskıcı Katolik monarşisi alacak; yeni düzen ise Kral’ın 9 yaşındaki kızı Prenses Elizabeth’e bırakılacaktı. İhbar mektubu ile bu plan haber alınınca Guy Fawkes ve arkadaşları suçüstü yakalandı. Ardından bu suikaste ismi karışan kişierin 31 Ocak 1606’da asılarak idam edilmesine karar verildi. Fawkes idamdan sonra bedeninin halk tarafından parçalanacağını biliyordu ve hemen önce sehpadan atlayarak boynunu kırdı.

Kral tarafından söylenen şiirin şu sözleri günümüze taşındı: Hatırla, hatırla. Kasım’ın 5’ini. Bu şiir Kral’ın başkaldıran demokrasi düşmanlarının unutulmaması için söylediği bir şiirdi.

V for Vendetta

Guy Fawkes neden V karakteriyle özdeşleşti?

Şimdi, Guy Fawkes’ın temel ideolojisinin demokrasi düşmanlığı ve Katolik monarşisi olduğunu öğrendiniz. Neden V for vendetta maske ve ideolojisinde Guy Fawkes’ın tercih edildiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bu konuda ikisinin tek bir ortak noktası var: O da iktidarı devirmek için suikast ve meclisi barut ile havaya uçurma eylemi. Yine V karakteri de Guy Fawkes gibi filmde iktidar tarafından iktidar düşmanı, anarşist bir terörist olarak ele alınması. Ancak özgürlüğü ve bağımsızlığı simgeleyecek tarihte o kadar farklı karakter varken neden Guy Fawkes’ın tercih edildiği de tarih severlerin çok merak ettiği bir soru…

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email