Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Aydınlatma

Vlog’lar için en iyi aydınlatma yöntemleri

vlog youtuber aydınlatma

Günümüzün en popüler mesleklerinden birisi de Youtuber ya da diğer adıyla Vlog. İşte çekimlerinizde kullanabileceğiniz basit ama etkili ışık kurulum yöntemleri bu yazımızda.

Aydınlatma kalitesi bir çekimin olmazsa olmazları arasındadır. Çoğu zaman aydınlatma iyi olmadığında izleyicileriniz sizi dikkate almazlar. Kaliteli bir aydınlatma teknik açıdan da gereklidir. Aydınlatma kurulumunu Youtube, Tiktok ve Instagram aydınlatması diye kategorilere ayırmak gereksizdir. Çünkü burada önemli olan konuşmacının teknik ve estetik açıdan en iyi şekilde görünmesi amaçlanır.

vlog youtuber aydınlatma

Vlog çekimlerinde genellikle bel plan ve üstü göründüğü için önemli olan yüze vuran ışığın kalitesidir. Fakat birçok vlog, az yer kaplasın bahanesi ile küçük ışıklar satın alır. Aslında küçük ışıklar çok serttir ve yüz aydınlatmalarında diyafram patlamalarına ve sert gölgelere neden olurlar.  En iyi yöntem ise daha büyük ve yumuşak ışık kaynakları kullanmaktır. İşte bazı aydınlatma kaynakları:

Pencere ışığı

Doğal ışık videoların da harika görünmesine neden olacaktır. Gün içinde çekim yapıyorsanız kamera açısını pencereden gelen ışığa göre konumlandırın ve bunu ana ışık kaynağınız olarak kullanın. Pencere ışığı doğrudan yüze geldiğinde sert ışık etkisi yapar. Kamera açısını buna göre konumlandırın hatta tül perdeyi çekerek ışığı biraz daha yumuşatın.

Pencereden gelen ışıkla ilgili en büyük sorun ise hava değişimlerinde güneş ışığının da kaybolması olacaktır. Karanlık bir oda da ise mutlaka yapay ışık kullanılmalıdır. Aynı zamanda pencerenin arkada kaldığı durumlarda da çekim yapılmamalıdır. Çünkü arkadan gelen pencere ışığı konuşan kişinin karanlık çıkmasına neden olacaktır.

vlog youtuber aydınlatma
Pencere önünde çekim yapmayın

Halka Işık

Kontrol edilebilir bir ışık kaynağı olduğu için bir vloger tarafından tercih edilmektedir. Aynı zamanda iyi bir yumuşak ışıktır. Gölgeleri gidermede de etkilidir.

Işık çok sert geldiği durumlarda duvara yansıtılarak etkisi azaltılır yani yumuşatılabilir.

vlog youtuber aydınlatma halka ışık

Vlog aydınlatma tercihleri size kalmış

Bunlar basit ama etkili olarak kullanabileceğiniz aydınlatma yöntemleridir. Tercih size kalmış. Ama unutmayın; aydınlatma yöntemlerinin nasıl kullanılacağı konusunda kesin kurallar yoktur. Bu tamamen izleyicilerin beğenisine ve sizin sanatsal yeteneğinize kalmış bir durum. Fakat istediğiniz aydınlatma ile vermek istediğiniz mesaj uyumlu olmalıdır. Bunu da son bir not olarak ekleyelim.

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email