Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Kurgu

Her kurgucunun bilmesi gereken waveform ve vectorskop nedir?

waveform ve vectorskop

Doğru renk, kontrast ve parlaklık her kurgu için vazgeçilmez bir önceliktir. Fakat bir monitörde görüntünün rengi ve parlaklığı normal görünebilirken bir diğerinde farklı görünebilir. Bunun temel nedeni her monitör ayarının farklı olabileceğidir. Bu nedenle bir videonun kalitesi tek bir ekranda nasıl göründüğüne göre karar verilemez. İzleyiciler videolarını farklı ekranlarda (tv, tablet, mobil telefon) izleyeceği için bu cihazların her biri, görüntü kalitelerini yorumlama ve gösterme biçimleri bakımından farklılık gösterecektir.

Kurgu sırasında renklerle oynamak için hiçbir zaman göze güvenilmemelidir. Çünkü insan beyni renkleri bizim için düzeltir. Peki renklerin olması gerektiği gibi görünmeleri nasıl sağlanacaktır? Bunun için waveform ve vectorskoplar kullanılır. Bu araçlar görüntüyü izlemenin garip bir yöntemi gibi görülebilir. Fakat gerçek renkleri ve parlaklığı elde edebilmek için kritik öneme sahiptir.

waveform ve vectorskop

Videoyu anlamak

Waveform ve vektörskopları doğru okuyabilmek için videonun teknik özelliklerini anlamamız gerekir. İlk olarak her videonun belli bir renk değeri ve parlaklığı vardır.

Bu iki özelliği temel olarak anlamak ve ustalaşmak, herhangi bir video için istediğiniz estetiği elde etmenize yardımcı olacaktır.

Videonun parlaklık değeri (Luminans)

Her pikselin, saf siyah ve saf beyaz arasında bir yerde bulunan kendi değeri vardır. Bir görüntünün renklerini çıkarıp sadece parlaklığını alırsak görüntü siyah beyaz olarak görünür. Buna da luminans adı verilir. Bir görüntünün parlaklığını anlamak ve ölçmek önemlidir, waveform uygun siyah beyaz seviyeleri belirlememize yardımcı olur. Teknik olarak videonun seviyesi 1 Volt’tur. Yani 1 voltun altındaki seviyeye sahip bir görüntü olması gerekenden karanlık, 1 voltun üstündeki bir görüntü ise “patlamış” yani çok açık görünür. Diyaframın olması gerekenden açık veya kapalı olması durumu da işte bu 1 volt ile ilgili noktadır.

Chroma nedir?

Chroma, video görüntüsünün renk değeridir. Videoda renkliliği ifade etmenin birden fazla yolu vardır. RGB, rengi dijital olarak ölçmenin en yaygın yollarından biridir. RGB kısaltması Red-Kırmızı, Green-Yeşil ve Blue-Mavi anlamına gelir.  RGB harika bir renk modeli olsa da, anlaşılması gereken daha çok şey var. Ayrıca, tonu ve doygunluğu anlamak da önemlidir. Ton, renk değeridir; doygunluk ise rengin yoğunluğudur. Son derece canlı renkler güçlü bir doygunluk değerine sahipken, soluk veya soluk renkler düşük bir doygunluk değerine sahiptir.

Waveform ne işe yarar

Görüntü çok karanlıksa, kurgucu bunu waveformda görecek ve görüntünün beyaz noktasını doğru olacak şekilde ayarlayabilecektir. Aynı şekilde, aşırı pozlanmış bir görüntü, uygun siyah seviyelerine sahip olacak şekilde ayarlanabilir. Bu şekilde monitörde “göz kararı” dediğimiz ve gerçek bir ayarlama işlemi olmayan ayarlama yerine teknik temellere dayanan doğru bir parlaklık değerleri ayarlaması yapılabilir.

waveform
Waveform

Vektörskop ne işe yarar

Vektörskop, görüntünün tonunu ve doygunluğunu gösterir. Vektörskoplar, ton ve doygunluk ölçümlerini görüntülemek için bir kutupsal koordinat sistemi kullanır. Bu, waveformların kullandığı iki doğrusal eksenin aksinedir.

1-Renk değeri olan ton, vektörskopun merkezi çevresinde radyal olarak eşlenir.

2-Doygunluk, rengin yoğunluğu, vektörskopun merkezinden uzaklıkla ölçülür. Doygunluk ne kadar büyük olursa, merkezden o kadar uzak olur. 

Vektörskop üzerinde işaretlenen hedeflerin her biri, standart video sinyali renk çubuklarında bulunan renkleri temsil eder. Buna kırmızı, macenta, mavi, camgöbeği, yeşil ve sarı dahildir. Bu nedenle bazı kameramanlar prodüksiyon sırasında bir renk kartı hedefi çekeceklerdir.

Bu çekimden bir örnek alınıp vektörskoptan bakıldığında çekimdeki rengin ne kadar doğru olduğunu size söyleyecektir. Vektörskopu görüntülerken, tonu doğru bir şekilde çevirebilir ve görüntünün doygunluğunu ayarlayabilirsiniz. Vektörskop, kurgucuya çalışması için doğru bir renk örneği sağlar. Bu, teknik olarak doğru bir renk profili ile sonuçlanır.

vectorskop
Vectorskop

Sonuç olarak;

Bir kurgucu, kendisine gelen videodaki renklerin doğruluğuna güvenmemelidir. Monitör ayarları da ne kadar doğru yapılmış olursa olsun monitöre de güvenemez. Tutarlı ve doğru bir video görüntüsü elde etmenin en iyi yolu, waveform ve vektörskopların kullanılmasıdır. Bu araçları birlikte kullanarak, videoyu teknik olarak doğru renklerle sunabilirsiniz.

waveform ve vectorskop-edius

Peki waveform ve vektörskoplara nasıl ulaşabilirsiniz?

Cevabı ise çok basittir. Her profesyonel kurgu yazılımında bu ekranlar bulunur. Bunları ilgili klavye kısa yollarına dokunarak açabilirsiniz. Örneğin; Edius için menüdeki View sekmesinden Vector Scope/Wave Form seçeneğine tıklayarak kullanabilirsiniz.

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email