Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

Bollywood

Bollywood Filmlerinin Genel Özellikleri

Eski adı Bombay olan Mumbai ile Hollywood kelimelerinin birleşimi olan Bollywood kendine has karakteristik özelliklere sahip olan bir film endüstrisi olarak karşımıza çıkar. Hindistan’da sergilenen biletlerin 1/3,ünü ve net gişe gelirinin %44’ünü oluşturan Bollywood Hindistan film endüstrisinin en büyük parçasıdır. Bugün yazımızda Bollywood’un karakteristik özellikleri üzerinde duracağız ve bir filmi Bollywood filmi yapan ana özelliklere değineceğiz.

Bollywood Filmleri

1.    Uzun Süreli Yapımlardır

Hint filmlerinin dikkat çeken ilk özelliği özellikle Hollywood endüstrisine kıyasla daha uzun süreli filmlerden oluşmasıdır. Genelde 3 saat bandında üretilen yapımlar, daha uzun süreli filmlerden hoşlananlar için idealdir.

2.    Geleneksel Ögeler İçerir

Yine Hint filmleri Hint kültürünün geleneksel ögelerini içeren yapımlardır. Oldukça eklektik ve zengin bir kültüre sahip olan Hint kültürünün dans, eğlence ve giyim özellikleri ekranlara yansıtılır. Örneğin, herhangi bir Hint filmi ya da dizisi izlediyseniz kadınların alın bölgelerinde siyah ve kırmızı noktayı fark etmişsiniz. Bindi adı verilen bu nokta eğer taşıyan kadın bekarsa siyah; eğer evliyse kırmızı renkte çizilen geleneksel ve sembolik bir yapıya sahiptir.

Bollywood Filmleri

3.    Danslarıyla İlgi Çeker

Hint filmleri özellikle dansları ile çok bilinirler. Bu dans genelde filmin temasına ve olaya bağlı, öğretici ve eğlenceli şarkı sözlerinden oluşan danslardır. Hala dini törenlerinde ve tapınaklarında dans eden ilahların olduğu Hint filmi dansları canlı dekorlar ve ana karakterlerin dans figürlerinden oluşmaktadır.

4.    Kast Sistemi Eleştirisi Görürüz

Hindistan çok uzun süre kast sisteminin uygulandığı, sınıf ayrımının çok kesin olarak gerçekleştiği bir ülkeydi. Bu nedenle Bollywood yapımlarında özellikle 1940 yılından sonra kast sistemine yönelik eleştiriler ekrana yansımıştır. Hala da sınıf ayrımına karşı, eşitlikçi ve dini özgürlüğü savunan yapımlar ağırlıklıdır.

Bollywood Filmleri

5.    Canlı Dekorlara ve Renklere Sahiptir

Hint filmlerinde özellikle canlı ve göz alıcı renkler, dekorlar, takılar ve kıyafetler kullanılır. Bunun başlıca nedeni Hintlerin canlı ve göz alıcı renkleri ve ışıltılı takıları çok sevmesidir. Özellikle dans sahnelerinde göz kamaştırıcı renklerin kullanıldığını görürüz. Bu bakımdan da Bollywood yapımları size bir göz şöleni yaşatırlar.

6.    Öğretici Nitelikler Taşır

Bollywood filmleri bilimkurgu yapımlarından komedi yapımlarına kadar insanların hayata bakışını genişletmek için öğretici nitelikler taşır. Eşitsizlik, haksızlık gibi durumların karşısında duran karakterler ve onların mücadelesi ile izleyicide günlük hayattaki haksızlıklarla başa çıkma isteği oluşturur.

Bollywood Filmleri

7.    Din Ayrımcılığını Temel Alır

Özellikle Hinduizm ve Müslümanlık arasındaki çatışma, bu dine mensup bireyler arasındaki aşk, aile dinamiklerinin temel alındığı yapımlar izleyicilere sunulur. Din ve inanç özgürlüğü fikrini izleyiciye sunan Bollywood filmleri örneklerine Bollywood sinemasında sıkça rastlanır.

8.    Oyuncuların Yüz Güzelliği ve Popülerlikleri Önemlidir

Günümüzün sıfır beden algısından farklı olarak Bollywood yapımlarında oyuncuların yüz güzelliği esas alınır. Özellikle popüler ve Hindistan’da sevilen oyuncuların yapımlarda olmasına özen gösterilir. Hint sinemasında film ile ünlü olan oyunculardan ziyade; oyuncular sayesinde ünlü olan yapımlar vardır. Örneğin Bollywood film Aamir Khan filmleri hem Hindistan’da hem de dünyada en çok izlenen Bollywood yapımları olarak karşımıza çıkar.

Bollywood Filmleri

9.    Duygu Geçişleri ve Mimik Kullanımı Yoğundur

Batı kültüründe daha poker yüz kullanılan, duygu geçişlerinin daha az olunduğu yapımlar yoğundur. Hint kültüründe ise insanlar günlük hayatlarında da hem konuşmaları hem de mimik ve jestleri ile duygularını yoğun bir şekilde gösterirler. Bu nedenle yapımlarda da karakterler sevinç, öfke, üzülme, korkma gibi duyguları mimik ve jestleri ile ekrana yansıtır.

Bollywood ile ilgili diğer yazılarımız da ilginizi çekebilir >>>

Hollywood ile Bollywood filmleri arasındaki temel farklar

Avare ve Raj Kapoor Desek Tanır Mısınız?

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email