Online sinema ve dijital medya sertifika programları-Çok Yakında

İnceleme

Masalsı Duygusal Bir Film Cennetin Çocukları (Children of Heaven)

Cennetin Çocukları Children of Heaven

İzleyince sizi sarsacak, hem hüzün hem de mutluluk uyandıracak bir film mi arıyorsunuz? Kesinlikle Cennetin Çocukları izle seçeneğini düşünmelisiniz. Yönetmenliğini İran yapımı filmleri ile büyük popülerlik kazanan Majid Majidi üstleniyor. Majidi’nin yaptığı film aile sevgisi, çocukların zor durumlarda bile başarılı olma çabası ile kalbe dokunan evrensel bir yapıt özelliği taşıyor. 1997 yapımı olan film, üzerinden 25 yıl geçmiş olmasına rağmen izleyen herkesi hüzünlendiren; hayatı gözden geçirmeyi sağlanan adeta bir başyapıt olarak karşımıza çıkıyor.

Cennetin Çocukları Children of Heaven

Cennetin Çocukları Filminin Konusu

İran yapımı Cennetin Çocukları konusu Ali ve kardeşi Zehra çevresinde döner. 9 yaşındaki Ali Tahran’dan eve dönerken kardeşi Zehra’nın yeni tamir edilen ayakkabılarını kaybeder. Kör bir çöp toplayıcı yanlışlıkla Zehra’nın ayakkabılarını da almıştır. Babaları tek odalı evlerinin kirasını 5 aydır ödeyemez; bu nedenle çocuklar ayakkabının kaybolduğunu babalarına söyleyemezler. Kardeşi ile eski spor ayakkabılarını paylaşırlar.

Cennetin Çocukları Children of Heaven

Zehra sabah okula giderken bu ayakkabıları giyer; öğleden sonra abisine ayakkabılarını vermek için ona koşar. Öğretmeni Ali’nin sınav başarısını ödüllendirmek için altın renkli bir kalem verir. Ali ayakkabılarını kaybettiği için kalemi Zehra’ya verir. Ancak Zehra yeterince hızlı koşamadığı için Ali derslere hep geç gider. Tüm bu buluşmalar ve koşuşturmalar onları yorar ve evdeki gerginlik gitgide tırmanır. Ali sürekli derslere geç kaldığı için müdür Ali’yi okuldan atmak ister. Ancak öğretmeni Ali’nin sınıfın en başarılı öğrencisi olduğuna müdürü ikna ederek çocuğa bir şans verilmesini sağlar.

Cennetin Çocukları Children of Heaven

İlerleyen Cennetin Çocukları İran filmi sahnelerinde Zehra bir gün ayakkabılarının bir başka öğrencide olduğunu keşfeder. Ali ile birlikte hesap sormaya giderler ancak ayakkabıyı giyen kızın babasının kör olduğunu görünce geri dönerler. Ayakkabıyı giyen Roya sınavda başarılı olunca babası ona mor ayakkabı alarak Zehra’nın ayakkabılarını atar.  

Cennetin Çocukları Children of Heaven

Bahçıvanlık için babası ve Ali zengin insanların evine bisikletle gitmeye başlar. Bu sırada Ali üçüncü olana yeni bir çift spor ayakkabı verilecek bir yarışmaya kaydolur. Ali’nin amacı bellidir; yarışmada üçüncü olacak ve kazandığı yeni spor ayakkabıları kardeşi Zehra’ya verecektir. Her ne kadar Ali üçüncü olmak istese de, 4 kilometrelik koşuda yanlışlıkla koşuda birinci olur. Eve döndüğünde kardeşine üçüncü olamadığını açıklayamadan anneleri tarafından çağırılırlar. Bu sırada gelen sahnede babaları bir çift beyaz bir çift pembe spor ayakkabıyla eve döner.

Cennetin Çocukları Children of Heaven

Cennetin Çocukları Filmiyle İlgili İlgi Çekecek Bilgiler

Filmin tesirinin büyük olmasında şüphesiz Cennetin Çocukları filmi konusunun dokunaklı mesajlarının rolü büyüktür. Filmle ilgili ilgi çekici bilgileri sizlerle paylaşmak istedik:

  • Film 1997 Montreal Dünya Film Festivali’nde üç ana ödülün sahibidir.
  • Film aynı zamanda 1998 En İyi Yabancı Film Akademi Ödülü’ne aday gösterilmiştir. Hem İran’da hem de tüm dünyada hikayenin dokunaklı öyküsü büyük yankı uyandırmıştır.
  • Majidi’nin en güçlü sahneleri filmin sessiz sahnelerinde kendisini gösterir. İran’In alt orta sınıflarının gerçekçi bir tasvirini yapan başarılı yönetmen ayakkabı kaybetmek gibi çok küçük bir olayın bile insanın hayatında çok önemli değişimlere yol açabileceğini izleyiciye gösterir.
  • Film 90 dakika uzunluğundadır. Pek çok İran filmine göre ekran süresi daha kısadır; ama içeriği çok yoğundur.
  • Majidi çocukların gerçek duygularını yakaladığı için film global çapta büyük ilgi görmüştür. Ünlü yönetmen gerçek anları yakalayabilmek için gizli kameralar kullandıklarına değinmiştir.
  • Film İran’ın sosyo – ekonomik durumu, alt-üst sınıf ayrımının acımasızlığını gözler önüne serer. Ali ve babası tamamen dış görünüşlerinden dolayı bahçıvanlık işi için İran’daki zengin ailelere gittiklerinde dışlanırlar.
  • Film tüm olumsuzluklara rağmen hayatın güzelliğini görmemizi sağlar. İki kardeşin ailelerini üzmemek için ayakkabının kaybolduğunu saklaması, birbirlerine sürekli sahip çıkmaları ve Roya’nın babasının kör olduğunu görünce sessiz kalmaları insanın içindeki iyiliği izleyiciye gösterir.
  • Cennetin Çocukları IMDb puanı oldukça yüksek olup 8.2’dir.

İlginizi çekebilecek diğer inceleme yazılarımız >>>

Firavun Sarayında Bir Musa Filmi – On Emir – Ten Commandments 1956

Masum Bir Kız ve Bir Katilin Hikayesi: Leon Sevginin Gücü

Masumiyeti Aramak – Gerçek Bir Hayat Öyküsü: Kelebek (Papillon-1973)

Email
Phone
WhatsApp
WhatsApp
Phone
Email